reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: vrácení daru  (Přečteno 1972 krát)

petr

  • Host
vrácení daru
« kdy: 29. 11. 2018, 21:20:14 »
Může po mě chtít otec vrátit dar po 18 letech i když už ho nemám?Jedná se o nemovitost.Děkuji!!!!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Lada

  • Host
Re:vrácení daru
« Odpověď #1 kdy: 30. 11. 2018, 10:02:46 »
Jedná se o takzvané "Odvolání daru pro nevděk".

Nový občanský zákoník:

§ 2072, odst. 1 a 2
 
Ublížil-li obdarovaný dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně porušil dobré mravy, může dárce (neprominul-li to obdarovanému), od darovací smlouvy pro jeho nevděk odstoupit. Byl-li dar již odevzdán, má dárce právo požadovat vydání celého daru, a není-li to možné, zaplacení jeho obvyklé ceny. Odůvodňují-li to okolnosti, považuje se za nevděk vůči dárci také zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě obdarovanému blízké.


§ 2075 odst. 1:
 
Dárce může dar pro nevděk odvolat do jednoho roku ode dne, co obdarovaný dárci ublížil, ale dozví-li se o tom dárce později, do jednoho roku ode dne, kdy získal vědomost o důvodu pro odvolání daru. Dědic dárce může dar odvolat nejpozději do jednoho roku od smrti dárce.

---

Takže pokud jste svému otci (nebo nějaké osobě jemu blízké, třeba jeho partnerce, dítěti, kamarádovi) provedl něco nepěkného, opravdu má váš otec právo požadovat vrácení daru, a to bez ohledu na to, jak dlouhá doba uplynula ode dne, kdy vám ho daroval. Hlavní je, kdy jste otci (či jeho blízké osobě) ublížil, případně kdy on se o tom dozvěděl. Což jsou 2 různé věci - např. pokud jste třeba před 5 lety ukradl své babičce cenný obraz, ale váš otec se o tom od  ní dozvěděl teprve před týdnem, tak to není promlčené, lhůta začíná běžet až ode dne, kdy se to on dozvěděl.

Když dar nemůžete vrátit proto, že ho už nemáte, musíte mu ho proplatit v penězích, a to ve výši "obvyklé ceny".  Tj. zjistit si, kolik asi taková nemovitost teď stojí, a tyto peníze mu vyplatit.


 
Platby GoPay

reklama