reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Výživné a exekuce  (Přečteno 2264 krát)

Vladimír

• Host
Výživné a exekuce
« kdy: 03. 12. 2018, 17:49:49 »
Dobrý den, mám čistou mzdu cca 18 000,- Kč, rozsudkem mi bylo stanoveno platit výživné ve výši 8000,- Kč. Jakou částku mi může exekutor strhnout ze mzdy? Děkuji Laďa

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Výživné a exekuce
« Odpověď #1 kdy: 04. 12. 2018, 11:22:51 »
Pokud nemáte žádné vyživované osoby (manželka, vlastní děti na jejichž výživné není nařízena exekuce) ani žádné nepřednostní exekuce, které by měly dřívější pořadí, tak z částky 18.000 Kč čistého lze na přednostní exekuce (mezi které výživné patří) strhnout maximálně 8661 Kč. Pokud byste měl ještě nějakou nepřednostní exekuci, která by měla dřívější pořadí než ta exekuce na výživné, tak by vám na exekuci na výživné mohlo být strženo jen 5548 Kč.

Samozřejmě pokud máte nějaké vyživované osoby, tak to bude zase úplně jinak, protože na každou vyživovanou osobu se započítává určitý obnos jako nezabavitelná částka. Nejčastějšími vyživovanými osobami jsou manželka (ale nikoli družka, musíte být manželé) a děti (jenom vaše vlastní biologické děti, nebo děti které jste adoptoval, ale nikoli děti vaší ženy z předchozího vztahu; a to bez ohledu na to, jestli s vámi žijí ve společné domácnosti). Příslušná nezabavitelná částka se nezapočítává na osobu, v jejíž prospěch byla nařízena exekuce pro pohledávky výživného, jestliže výkon rozhodnutí dosud trvá. Takže pokud vaše dítě žije se svou matkou, můžete na ně uplatňovat nezabavitelnou částku jako na vyživovanou osobu pouze v případě, že na výživné na to dítě nebyla nařízena exekuce - jakmile by na výživné na toto dítě byla nařízena exekuce, tak to dítě už jako vyživovanou osobu uplatnit nemůžete.

Výše vypočtené částky platí pouze pro letošní kalendářní rok - v roce 2019 se jako každým rokem změní výše nezabavitelných částek a tím pádem i výše maximální exekuční srážky. Změna může být směrem nahoru i směrem dolů a jak to bude v roce 2019, to se dozvíme teprve v lednu.

Platby GoPay

reklama