reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Dotaz  (Přečteno 2133 krát)

Anna

  • Host
Dotaz
« kdy: 01. 01. 2019, 20:58:56 »
Dobrý den
 prosím vás , má manžel nárok na úlevu na dani pokud má minimální mzdu ?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamanova

  • Host
Re:Dotaz
« Odpověď #1 kdy: 01. 01. 2019, 23:54:13 »
Každý zaměstnanec, který má podepsané daň. prohlášení, má nárok na daňovou/daňové slevu/slevy. Minimálně na slevu na poplatníka.  I člověk, který podává daň. přiznání na FÚ, má nárok minimálně na slevu na poplatníka.  Je s podivem, že manžel pracuje za minimální mzdu. Opravdu pracuje v takové profesi, kde je zaručená mzda zároveň mzdou minimální? Vyhledejte si na netu pojem zaručená mzda a pak si zadejte profesi a najděte si v jakém stupni by měl být zařazený a podle toho zaručenou mzdu.


Lada

  • Host
Re:Dotaz
« Odpověď #2 kdy: 02. 01. 2019, 09:17:29 »
Na tzv. "základní slevu" na poplatníka má nárok úplně každý zaměstnanec, bez ohledu na výši mzdy. Ale pozor na to, že ve stejném měsíci ji lze uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele. Takže pokud by měl člověk v jednom měsíci více různých zaměstnání, musí si vybrat jen jednoho zaměstnavatele, u kterého bude slevy uplatňovat, a u těch ostatních zaměstnavatelů už žádnou slevu mít nebude.

Zde je ale nutno připomenout, že aby manželovi jeho zaměstnavatel tu slevu na dani mohl uplatňovat, musí ho manžel o to nejprve požádat. To se dělá tak, že vyplní a podepíše tzv. "Prohlášení poplatníka daně z příjmu", kde do příslušné kolonky (je hned na první straně) uvede, že chce v daném roce u tohoto zaměstnavatele uplatnit základní slevu na poplatníka. To samé s daňovým zvýhodněním na děti a dalšími slevami.

Pokud toto neudělá, zaměstnavatel mu žádné slevy uplatňovat nebude. Někteří zaměstnavatelé nabízejí "Prohlášení poplatníka" svým zaměstnancům k podpisu hned při nástupu. Ale není to jejich povinnost, takže naopak někteří zaměstnavatelé to neudělají, pokud je o to jejich zaměstnanec sám nepožádá. Zaměstnavatel může např. předpokládat, že zaměstnanec má ještě i jiné zaměstnání a slevy si uplatňuje tam.


 
Platby GoPay

reklama