reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Darování nemovitosti osobě žíjící ve stejné domácnosti více než rok  (Přečteno 1789 krát)

Petr

  • Host
Dobrý den,

Rád bych své partnerce věnoval svou druhou nemovitost, ve které nyní nežijeme (jde o domek na malé vísce). S partnerkou žijeme více než rok (máme stejnou trvalou adresu již i v občanských průkazech více než rok) v mém prvním domě.

Dočetl jsem se, daň z darování nemovitosti se nemusí platit v případě že jsme s partnerem žijtete více jak rok ve společné domácnosti (viz.
Podle § 10 odst. 3 písm. c)  zákona o daních z příjmů je darování nemovitosti považováno za bezúplatný příjem,

který je osvobozen od daně z příjmů:

1) od příbuzného v linii přímé a vedlejší…

2) od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného

     příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu

     odkázán výživou.)

Nerozumím tomu, zda mohu partnerce věnovat svou druhou nemovitost a přitom neplatit daň z převodu nemovitosti, ve které nežijeme a tudíž ani neni vedena v občanských průkazech, ale chápu to že by to neměl být problém, je tomu opravdu tak?

A jak se případně toto před státem prokazuje?

Děkuji a jsem s pozdravem

Petr B.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



anna

  • Host
Pokud bydlíte ve společné domácnosti více jak rok(máte stejnou adresu v OP) tak spadáte do kategorie-druh, družka. Tak na tomto základě si můžete bezplatně  darovat majetek. Stačí k tomu darovací smlouva mezi dárcem a darovaným s úředně ověřeným podpisem obou zúčastněných a tuto smlouvu vložíte na katastr. Platíte jen vklad na KU, 1000,kč a pokud si smlouvu nenapíšete sami, tak ještě právníka. Daň neplatíte. Něco  podobného jsem řešila loni.


 
Platby GoPay

reklama