reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Daně a pojištění pro podnikatele z ČR v Německu  (Přečteno 4260 krát)

Renata Hošková

• Host
Dobrý den,
Jsem češka <26let žijící v Německu, kde studuji a přivydělávám si jako realitní makléřka. Po studiu chci tady zůstat. Vyrábím také ručně šperky,které bych chtěla prodávat skrz web i v Česku.

-Živnost mám v německu – fakturuji v EUR (realitní makléřka)

-Jsem studentka, př.rok 26let

-V ČR pozastavenou živnost

-Nejsem plátce DPH

-Soc ani zdrav. pojištění teď neplatím, jsem studentka ještě rok,platí  stát čr

-Zatím jsem žádné daně neodváděla, jenom podávala daňové přiznání s daní 0, protože mé příjmy byly menší ,než je hranice zdanění (8 000 Euro ročně).

Dotazy:
-jak danit příjmy? Z makléřstvì v Německu a ze šperků v Česku? Nebo dohromady v jednom přiznání? Ve které zemi?
-jak to bude s pojištěním pr.rok, kdy ztratím status studenta? Kde budu kolik platit?
- musím někde platit DPH?

MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.
Renata

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Daně a pojištění pro podnikatele z ČR v Německu
« Odpověď #1 kdy: 04. 01. 2019, 12:08:10 »
Všechny své celosvětové příjmy musíte danit pouze v jednom státě, a to v tom, ve kterém jste daňovým rezidentem. Píšete, že žijete v Německu a chcete tam žít i v budoucnu. To znamená, že právě teď jste (a v budoucnu i nadále budete) daňovým rezidentem v Německu. Tam musíte podávat přiznání k dani ze všech svých příjmů a řídit se tam platnými zákony, a to i co se týče DPH, zdravotního a sociálního pojištění atd. Ohledně podnikání a daňové problematiky v Německu vám tady moc neporadíme, to se musíte obrátit na tamní daňové poradce.

Prodej šperků přes web není omezen státní hranicí - v eshopu si je může od vás koupit zákazník odkudkoli. Když si ale v německém e-shopu šperky koupí Čech, neznamená to, že je to příjem z Česka. Prodávající (tj. vy) sídlí v Německu, tudíž je to příjem vygenerovaný v Německu, i kdyby vaši zákazníci byli třeba z Austrálie či Japonska.

Renáta

• Host
« Odpověď #2 kdy: 04. 01. 2019, 21:38:43 »
Dobrý den,
velice děkuji za odpověď.
Jak je pak řešeno např. daňové přiznání, kdy mám příjmy jak v CZK tak v EUR.
Je to tak, že v den podání DP si EURa přepočtu aktuálním kurzem ČNB a sečtu s CZK a tento součet pak beru jako příjem 2018?
Děkuji moc, R.

Lada

• Host
« Odpověď #3 kdy: 07. 01. 2019, 12:54:46 »
V ČR pro přepočet cizí měny na CZK můžete použít více různých způsobů. Nelze je ale spolu kombinovat, musíte si vybrat jeden a ten používat po celý rok.

Můžete používat kurzy stanovené ČNB, a to buďto "denní kurzy" (tj. každý den jiný kurz), nebo tzv. "pevný kurz", který si stanovujete předem na určitou dobu, například na kalendářní měsíc; musí se ale odvíjet od kurzu ČNB (např. po celý měsíc červen budete používat kurz, který ČNB vyhlásila ke dni 1.6.). Platby v cizí měně pak převádíte na koruny tím kurzem, který platil v den, kdy jste obdržela platbu (nebo naopak uhradila výdaj).

Nebo použijete tzv. "jednotný kurz". Ten vyhlašuje Ministerstvo financí vždy po skončení kalendářního roku zpětně pro právě uplynulý rok. (Pro r. 2018 myslím zatím ještě vyhlášen nebyl.) Veškeré příjmy a výdaje v cizí měně za celý rok pak přepočítáváte tímto jednotným kurzem.

V obou případech používáte kurzy platné pro rok 2018. Nepřepočítáváte ty částky tak, jak navrhujete vy - kurzem, který platí v době podání přiznání (v roce 2019).

Ale toto platí pro ČR. Podle toho, co jste psala, žijete v Německu, takže jste v roce 2018 nebyla daňovým rezidentem v ČR, ale v Německu (a chcete to tak mít i v budoucnu). Tudíž daňové přiznání budete podávat v Německu a budete se muset řídit tamními zákony. Rada, jak se přepočítává cizí měna podle českých pravidel, vám tím pádem k ničemu není. V Německu to můžou mít úplně jinak, ale jak přesně, to si budete muset zjistit tam.

Platby GoPay

reklama