reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Lhuta pro moznost pozadovat navraceni daru  (Přečteno 1216 krát)

Kate

  • Host
Lhuta pro moznost pozadovat navraceni daru
« kdy: 09. 01. 2019, 23:38:30 »
Dobry den, prosim o radu ohledne zadani o navraceni daru kvuli moralnim duvodum. V jednom starsim clanku na Mesec.cz se pise, ze darce muze pozadovat navraceni daru obdarovanym, chova-li se obdarovany nevhodne, amoralne vuci darci ci pribuznym darce. A ze by darce takovou zadost mel podat do roka od chvile, kdy toto chovani nastalo. Jak takovou lhutu muze darce pravne dolozit? Jedna se o darovaci smlouvu uzavrenou 10 let. Ma na to I stari smlouvy nejaky vliv? Neobejdou se takove zadosti bez soudu?
Diky.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Lada

  • Host
Re:Lhuta pro moznost pozadovat navraceni daru
« Odpověď #1 kdy: 10. 01. 2019, 10:00:45 »
Příslušný § 2072 a následující jste dle vašeho dodatku k dotazu zjevně četla, takže nevím, co ještě dodat. Podrobněji by snad poradil právník, což nejsem.

V zákoně není zmíněno, že by mělo nějak vadit, pokud darovací smlouva je již staršího data. Jediná zmiňovaná lhůta je 1 rok buď od doby, kdy obdarovaný dárci ublížil, nebo od doby, kdy se dárce o tom dozvěděl (např. když byl dárce okraden neznámým pachatelem a teprve až za několik let se přišlo na to, že tím zlodějem byl obdarovaný).

Jak dárce může právně doložit, kdy mu bylo ublíženo (případně kdy se o tom dozvěděl)? Patrně jakýmkoli relevantním způsobem. Například svědectvím dalších osob, které byly incidentu přítomny, novinovým článkem popisujícím přečin obdarovaného, policejním protokolem atd.

Bez soudu se žádost o vrácení daru jistě obejde - ale jedině v případě, že obdarovaný na žádost dárce ten dar dobrovolně vydá. Pokud to neudělá, nic jiného než soud dárci asi nezbude.


 
Platby GoPay

reklama