reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Sleva na dítě, když je ve střídavé péči  (Přečteno 1787 krát)

Iva

  • Host
Sleva na dítě, když je ve střídavé péči
« kdy: 11. 01. 2019, 11:07:54 »
Dobrý den,
prosím, poraďte mi, jak se postupuje, když je dítě rozhodnutím soudu po rozvodu rodičů svěřeno do střídavé péče? Dítě je 14 dní u mámy a 14 dní u táty. Kdo může uplatňovat slevu a za jakých podmínek? S otcem dítětem není domluva možná.Slyšela jsem, že nárok na určitý měsíc má ten rodič, který má dítě v péči 1. den v měsíci?
Děkuji za informaci.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Re:Sleva na dítě, když je ve střídavé péči
« Odpověď #1 kdy: 11. 01. 2019, 12:56:34 »
To nevím, kde jste slyšela. V zákoně nic takového není. Leda, že by se rodiče na tom pravidle o 1. dni v měsíci dohodli.

V případě střídavé péče je pro uplatnění daňového zvýhodnění na dítě rozhodující, se kterým z rodičů žije nezletilé dítě ve společně hospodařící domácnosti. To se neposuzuje podle toho, jak si rodiče péči o dítě střídají, ani podle toho, kolik dní v měsíci je u otce a kolik u matky. Pro posouzení příslušnosti dítěte ke společně hospodařící domácnosti je směrodatná dohoda rodičů.

Rodiče se mohou dohodnout např. na tom, že každý lichý měsíc bude dítě příslušníkem domácnosti matky a každý sudý měsíc domácnosti otce. Nebo tak jak zmiňujete vy, že u koho je 1. den v měsíci, toho domácnosti je dítě příslušníkem. Nebo se dokonce mohou dohodnout i na tom, že dítě bude po celý rok příslušníkem pouze jedné společně hospodařící domácnosti (např. matčiny), bez ohledu na to, kolik času v rámci střídavé péče tráví u otce a kolik u matky.

V případě že se rodiče nedohodnou, musí o příslušnosti k jednotlivým společně hospodařícím domácnostem rozhodnout soud.

Dle vyjádření finanční správy: Jestliže se rodiče na způsobu uplatnění daňového zvýhodnění na dítě svěřené do střídavé výchovy nedohodnou, nelze než doporučit, aby si jej uplatnili až po uplynutí zdaňovacího období ve svých daňových přiznáních u správce daně (finančního úřadu).

V zaměstnání musí zaměstnanec svůj nárok na uplatnění slevy prokázat:
- podpisem Prohlášení poplatníka k dani z příjmu
- dohodou nebo čestným prohlášením že druhý z rodičů na dané dítě zvýhodnění ve zdaňovacím období neuplatňuje (nebo uplatňuje jen po určitou dobu),
- pokud je druhý z rodičů zaměstnaný, tak také potvrzením jeho zaměstnavatele.

Jestliže je tedy váš bývalý partner zaměstnaný, budete od něj potřebovat, aby vám dodal potvrzení od svého zaměstnavatele, že on si daňové zvýhodnění neuplatňuje (případně ve kterých měsících si je uplatňuje a ve kterých ne). Bez jeho součinnosti vám váš zaměstnavatel daňové zvýhodnění uplatňovat nebude, protože jste mu nepředložila všechny potřebné doklady.


 
Platby GoPay

reklama