reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: srážková daň z autorských honorářů do 10tis. ze Slovenska.  (Přečteno 14011 krát)

Jaroslav

  • Host
Dobrý den,

známá má podpesanou smlouvu na autorské honořáře ze Slovenska, chodí do 10tis./měsíc, v eurech. Také musela podepsat, že je srozumněna, že za ní neplatí srážkovou daň, tzn.posílají ji celou nezdaněnou částku. Vzhledem k smlouvám o zamezení dvojího zdanění si myslím, že platit srážkovou daň v ČR by měl ten kdo zasílá honorář, to se ale neděje. Co s tím?

Děkuji

JP

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Re:srážková daň z autorských honorářů do 10tis. ze Slovenska.
« Odpověď #1 kdy: 11. 01. 2019, 19:45:01 »
Vaše známá si holt bude muset podat daňové přiznání a tyto příjmy v něm přiznat a zdanit.

Pokud zaměstnavatel nesídlí v ČR, nemá ani povinnost zde platit srážkovou daň - bez ohledu na to, kde žijí jeho zaměstnanci, jestli v ČR nebo třeba v Austrálii. Firma platí daně v té zemi, ve které sídlí, takže pokud existuje nějaká srážková daň (či její ekvivalent) na Slovensku, bude ji slovenská firma platit tam.

Otázkou je, za co vaše známá ten autorský honorář vlastně dostává. Limit do 10.000 Kč měsíčně, kdy se z honoráře odvádí jen srážková daň a nic jiného, platí v ČR totiž pouze pro autorské honoráře za příspěvky do médií (tj. do novin, televize, rozhlasu).

Pokud ale vaše známá ty autorské honoráře dostává za něco jiného, třeba za napsání knihy, tak z takových honorářů se srážková daň neplatí ani v ČR. Autor dostane částku nezdaněnou a musí si ji sám zdanit v daňovém přiznání. Rovněž je v tomto případě autor povinen nahlásit na OSSZ, zdravotní pojišťovně a na finančním úřadě zahájení samostatné výdělečné činnosti. Sice si nemusí pořizovat živnostenský list, ale jinak je normální OSVČ se všemi z toho vyplývajícími povinnostmi. Výše autorského honoráře na to nemá žádný vliv, je jedno jestli dostává 20.000 Kč měsíčně nebo jen 200 Kč.


 
Platby GoPay

reklama