reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Dluh na kreditní kartě Bank of America  (Přečteno 5888 krát)

Tom

 • Host
Dluh na kreditní kartě Bank of America
« kdy: 12. 01. 2019, 11:48:07 »
Dobrý den,

v létě jsem pracoval v USA a měl jsem založený účet u Bank of America. K němu jsem si po nějaké době zřídil kreditní kartu, abych si mohl půjčit auto. Vše proběhlo bez problémů a před odjezdem z USA jsem účet i kreditní kartu zrušil.

Asi měsíc po návratu do ČR mi přišel e-mail z půjčovny auta, že mám zaplatit $23 ($8 nějaké mýtné nebo co a $15 manipulační poplatek - už tohle je výsměch samo o sobě). Odpověděl jsem jim, že nevím, o co jde a již nejsem v USA a karta je zrušená. Na to mi nabídli slevu, myslím $20. Na to jsem nereagoval.

Dnes mi přišel e-mail od Bank of America, že mám na kreditní kartě dluh $23 od této půjčovny. Nechápu, jak mohl tento dluh vzniknout, když účet i karta je zrušená.

I kdybych chtěl, tak tuto částku nemám jak zaplatit. Možná nějakým šíleným převodem, kde by určitě byl poplatek vyšší než samotná platba.

Chci se zeptat, co se stane, když to nezaplatím?

Děkuji za odpověď.

Tomáš

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Patrik Chrz

 • Moderátor
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 3 069
  • Zobrazit profil
Re:Dluh na kreditní kartě Bank of America
« Odpověď #1 kdy: 12. 01. 2019, 13:35:58 »
Ano, je možné zatížit i již zrušenou kartu, nejčastějším důvodem jsou právě půjčovny - konkrétně zrovna dopočítané mýtné, ale i pokuty, poškození, vrácení nenatankovaného auta a podobně.

Nejdříve bych řešil, jestli půjčovna účtovala poplatek oprávněně. To mýto dává smysl, manipulační poplatek může být spojen právě s tím zúčtováním, účtuje se i v jiných případech, jako je třeba dotankování vozidla, poškození,... důležité je, jestli tato možnost je uvedena v podmínkách zapůjčení.
Pokud si půjčovna účtovala poplatek oprávněně, nejde s tím nic moc dělat, pokud ne, podal bych americké bance reklamaci. Zejména americké banky jsou v řešení reklamací celkem vstřícné, velmi často se přikloní na stranu klienta, pokud byla karta v systému American Expres, je šance na úspěch blízká 100 %, stačí prohlásit, že půjčovna si částku účtovala neoprávněně a je na nich, aby toto doložila

Pokud si půjčovna účtovala částku oprávněně, jsou dvě možnosti:
1) zaplatit. Kromě převodu (ano, bude drahý, nevím, jestli zvolit SHA nebo raději OUR transakci, devizovky jsou OUR transakci schopny provést asi za 500 Kč) je tu ještě možnost zaslat šek, bohužel většina bank u nás již se šeky nepracuje. Je možné, že u takto malé částky nebude šek nakonec ani inkasován

2) nezaplatit - pak je otázkou, jestli se tím banka bude dále zabývat, klidně se může za pár let někde vynořit pořádně nafouknutá exekuce a taky nemusí.


Tom

 • Host
Re:Dluh na kreditní kartě Bank of America
« Odpověď #2 kdy: 12. 01. 2019, 13:48:03 »
Děkuji za odpověď.

Problém je, že i kdybych chtěl tento převod uskutečnit, tak netuším, kam jej poslat. Po přihlášení do online bankovnictví Bank of America se objeví výpis z kreditní karty, kde je dlužná částka $23 splatná 6. února. Je tam tlačítko "Make payment", ale když dám "Add pay from account", tak je to očividně myšleno pouze na americké účty, chce to po mně jakési Routing number, nikde ani zmínka o IBAN a SWIFT.

Jednoduše netuším, jak bych měl tuto platbu provést, respektive koho nastavit jako příjemce tak, aby si to v Americe spárovali s tímto dluhem na této kreditní kartě.

Chtěl jsem jim napsat, ale NIKDE není možné na ně najít e-mail, a to i když jsem přihlášen do bankovnictví. Nebo jsem slepý.

Co si myslíte Vy osobně? Bude to banka řešit nebo ne? A jak? Může se ke mně nějak dostat, když jsem v ČR? Můžu mít v budoucnu problémy? Je možné, že se kvůli tomu objevím v rejstříku dlužníků v ČR? A co když přijedu do USA?

Co byste udělal v mém případě? Děkuji moc.

Tomáš


Offline Patrik Chrz

 • Moderátor
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 3 069
  • Zobrazit profil
Re:Dluh na kreditní kartě Bank of America
« Odpověď #3 kdy: 13. 01. 2019, 10:24:47 »
Já bych si určitě kvůli 23 dolarům nezakládal šanci, že někdy v budoucnu budu mít nějaký problém.

Pokud je šance, že poplatek půčovny je neoprávněný, normálně bych podal reklamaci. Zkusil bych jakýkoliv kontakt, klasickou poštu, nebo třeba i sociální sítě, dle svých stránek má Bank of America stránky na Facebooku (https://www.facebook.com/BankofAmerica), tak proč to nezkusit, dotaz nic nestojí.

Pokud bych se domníval, že poplatek je oprávněný, tak bych ho zaplatil, opět bych se na banku obrátil všemi dostupnými kanály (FB, Linkedin, Twitter,, klasická pošta) s vysvětlením svého problému a žádostí o návrh řešení.


Tom

 • Host
Re:Dluh na kreditní kartě Bank of America
« Odpověď #4 kdy: 14. 01. 2019, 18:01:03 »
Poplatek bude nejspíš oprávněný.

Nicméně jsem se vůbec nikam neposunul. Kontaktoval jsem Bank of America přes Facebook, kde mi řekli, že jim mám dát své tel. číslo a ozvou se mi. To dnes nastalo, volali mi přímo z USA (skryté číslo) na mé české číslo (doufám, že jsou tyto hovory pro mě zdarma).

Asi 4x mě přepojili a nikdo, včetně tzv. "credit card specialist" mi nebyl schopen poradit, jak mám těch $23 zaplatit. Pořád mi diktovali to jejich Routing number a vůbec netušili, co je SWIFT. Prostě typická sebestředná, hloupá Amerika.

Nepředložili mi tedy žádný rozumný návrh řešení. Když mi řekli asi popáté, že mě někam přepojí a ozvalo se "Hello, thank you for calling Bank of America, how may I be of assistance?", tak jsem to položil, protože mi došly nervy.

Zřejmě mi v této situaci nezbývá nic jiného než to risknout a nezaplatit to. Není totiž jak. Asi se ještě půjdu poradit do Raiffeisenbank, co si o tom myslí a jaké by tato situace mohla mít v ČR dopady.

Co si o tom myslíte?

Díky,
Tomáš

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Offline Patrik Chrz

 • Moderátor
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 3 069
  • Zobrazit profil
Re:Dluh na kreditní kartě Bank of America
« Odpověď #5 kdy: 14. 01. 2019, 18:48:09 »
Pokud některý z tvých účtů umožňuje vydání šekové knížky, tak je to jedna z možností - vypsat šek, dát ho do obálky a zaslat doporučeně na adresu banky.

Pak mě ještě napadlo najít někoho, kdo do USA pojede (měl bych tam letět na jaře) a zaplatí hotově přímo na přepážce banky.

Ještě bych zkusil znovu napsat na ten Facebook, popsat problém, že tě několikrát přepojovali a že bych chtěl kontakt, kde to můžeš vyřešit písemně, nebo telefonická komunikace nikam nevede. Poslední variantou je napsat (asi raději doporučený) dopis na adresu banky - opět s textem, že komunikace přes telefon a FB nikam nevede a že potřebuješ platební údaje pro možnost uhrazení částky ze zahraničí, tedy zejména SWIFT kód.

Předpokládám, že zaplatit přes PayPal či jinou kartou to asi nepůjde, ale za dotaz nic nedáš a dáš tím najevo, že máš opravdu snahu zaplatit.


Tom

 • Host
Re:Dluh na kreditní kartě Bank of America
« Odpověď #6 kdy: 14. 01. 2019, 19:35:53 »
Mám kamarádku v Los Angeles a známá tam má rodinu. Rodiče tam letí na dovolenou v dubnu. Takže asi to nakonec udělám takto... Po zkušenostech s Američany jsem si téměř jistý, že kdybych tam něco poslal, ať už šek nebo dopis, tak se to s dluhem rozhodně nespáruje...

Když dám někomu, kdo tam bude fyzicky, číslo té kreditní karty a peníze, tak nebude problém zaplatit na pobočce v hotovosti?¨¨

Jinak moc díky za rychlou odpověď.

Tomáš


 
Platby GoPay

reklama