reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Sleva na studenta  (Přečteno 1938 krát)

Anežka

  • Host
Sleva na studenta
« kdy: 25. 01. 2019, 14:26:41 »
Dobrý den,

přítel studuje dálkově vysokou školu (resp.kombinované studium), je mu 25 let, je samostatně výdělečně činý a chtěl by si za rok 2018 uplatnit slevu na studenta v rámci ročního zúčtování daně. Ve škole mu normálně potvrzení o studiu vydají. Ovšem jeho zaměstnavatel mu nechce s tímto roční zúčtování daně udělat, že prý nemůže uplatnit slevu na studenta. Dle zákona bych řekla, že to možné je. Nevíte, někdo, prosím?

Děkuji,

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Re:Sleva na studenta
« Odpověď #1 kdy: 25. 01. 2019, 16:32:30 »
Píšete, že přítel je "samostatně výdělečně činný". To znamená, že podniká, např. na živnostenský list. Pak ale píšete, že má zaměstnavatele. Buďto tedy podniká a k tomu ještě někde pracuje jako zaměstnanec, nebo tím "zaměstnavatelem" myslíte jeho jediného zákazníka, pro kterého pracuje na nelegální tzv. "švarcsystém". Ve druhém případě Váš přítel v žádném případě není zaměstnanec a tím pádem mu nemá kdo udělat roční zúčtování daně - to dělají zaměstnavatelé pro své zaměstnance a on žádného zaměstnavatele nemá. Firma, pro kterou "pracuje na živnosťák" není jeho zaměstnavatel, ale zákazník. I kdyby ale byla správně ta první varianta (má zaměstnání a zároveň podniká jako OSVČ vedlejší), tak mu jeho zaměstnavatel ze zákona nesmí udělat roční zúčtování daně.

Pokud je někdo OSVČ, tak je ze zákona povinen podat si sám přiznání k dani z příjmu na finančním úřadě (do 31.3. příštího roku). V tom přiznání uvede příjmy jak ze svého podnikání, tak z případného zaměstnání, i další své zdanitelné příjmy (např. z pronájmu) a uplatní si všechny slevy, na které má nárok.

Jinak, normální zaměstnanec (nepodnikatel), který nemá povinnost podávat přiznání na FÚ, má samozřejmě nárok na to, aby mu zaměstnavatel udělal roční zúčtování daně a do něj uvedl všechny slevy a daňová zvýhodnění, na které má ten zaměstnanec nárok. Někteří zaměstnavatelé to (protizákonně) odmítají. Pak je nejlepší jít cestou nejmenšího odporu a než se s ním hádat, lepší je vyžádat si od zaměstnavatele Potvrzení o výši přijmu a sám si podat přiznání na finančním úřadě. Přeplatek na dani pak místo zaměstnavatele vrátí přímo finančák.


 
Platby GoPay

reklama