reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Potvrzení o daních z brigád (DPP)  (Přečteno 10984 krát)

Felix

• Host
Potvrzení o daních z brigád (DPP)
« kdy: 30. 01. 2019, 16:00:35 »
Ahoj, předem se omlouvám, ale absolutně se v tom nevyznám. Nedávno jsem dokočnil školu a vrhl jsem se do života, no a spadlo na mě najednou takových věcí, ve kterých se neorientuji, že jsem z toho nesvůj a rád bych měl vše vyřešené a v pořádku a rád bych žil bez strachu, že za pár let zjistím, že někde něco dlužím, přičemž to narostlo do nesplatitelných rozměrů.

Dotazů bude asi více, budu velmi vděčný, pokud se mi dostane srozumitelných (laických) odpovědí. Takže bych vás nejdříve seznámil se svojí situací.

V srpnu jsem dostudoval školu. Září, říjen jsem různě brigádničil (3 brigády na DPP současně - překrývali se), v listopadu jsem pak nastoupil na hlavní pracovní poměr až do 18.1. tohoto roku - momentálně jsem nezaměstnaný => evidovaný na úřadu práce.
Z těchto brigád jsem měl příjem pouze do toho 1.11. (kdy jsem nastoupil na onen HPP) - pouze z jedné jsem měl jeden víkendový příjem během listopadu (už mi trval HPP) cca kolem 2000,-.

No a teď se vůbec neorientuji v tom, jak řešit daně, jestli vůbec je mám řešit.
Zjistil jsem, že mám dvě možnosti, pokud se nepletu.Roční zúčtování daní, které mi na požádání prý může vypracovat poslední zaměstnavatel. Vzhledem k tomu ale, že jsem vykonával několikero pracovních poměrů zároveň a příjmy se (i když tam šlo o mizivou částku) překrývali, měl bych si podat daňové přiznání sám. A nebo vše příliš hrotím a vzhledem k oné mizivé částce není třeba řešit vůbec nic?
Smlouvy z těchto brigád mi však trvali až do konce roku a nemam jak dokázat, že příjmy z nich jsem obdržel ještě před nástupem na HPP a ne už během. Nebo to neni třeba dokazovat?

Od jednoho člověka jsem se dozvěděl, že není třeba řešit (resp. podávat si daňové přiznání) nic. Pro jistotu bych však rád znal názor více lidí.

Ještě jednou se omlouvám, ale je toho příliš a opravdu jsem z toho všeho mírně zmatený. Budu nesmírně vděčný za vysvětlující odpovědi.
Děkuji

PS: Zdravotní pojištění mám během měsíců září, říjen (a i dále samozřejmě) vyřešené.

Reklama

• Stálý člen

reklama

nova

• Host
Re:Potvrzení o daních z brigád (DPP)
« Odpověď #1 kdy: 30. 01. 2019, 21:40:31 »
Pokud jste měl více DPP současně, mohl jste mít podepsané daň. prohlášení jen u jednoho. Pokud jste platil daně, tak i srážkovou daň můžete zahrnout do daňového přiznání. Je možné (pravděpodobné), že dostanete zaplacené daně zpět. Uplatníte celoroční slevu na poplatníka a možná i slevu na studenta za část roku (pokud jste splňoval podmínku na nárok na tuto slevu).
Srážkovou daň nemusíte řešit - nedává se do ročního zúčtování daně ani se nemusí přiznávat do daň. přiznání. Ale možná by stálo za to, abyste si daňové přiznání podal - od všech zaměstnavatelů si vyžádejte potvrzení o zdanitelných příjmech. Možná zjistíte, že dostanete všechny daně, které jste v průběhu roku zaplatil, zpět.
Co se týče zdrav. pojištění, tak to vypadá, že nic nedlužíte. Do srpna jste byl student (tedy jste byl pojištěncem státu - tedy, jestli splňujete tuto podmínku - studium VŠ do 26 let věku pojištěnce). Pak máte září a říjen vyřešený (jak píšete - platil jste si asi sám a nebo jste měl z DPP více než 10tis. Kč, tedy byl to pojištěný příjem). A od listopadu (stačilo by, abyste byl pojištěný - tedy prac. poměr - třeba až od 30.11. a nic byste za listopad nedlužil na ZP).
Abyste měl klid v duši, jak píšete, dojděte si na svoji ZP a nahlašte jim, že jste (kdy) ukončil studium - to už jste měl udělat dávno a také si tam musíte nahlásit, že jste vedený na ÚP. A oni hned zjistí, jestli tam něco nedlužíte. Ale vypadá to, že nedlužíte nic. Sociální řešit nemusíte. Jen si pak založte potvrzení, od kdy do kdy jste byl vedený na ÚP (aby se Vám to krylo s informačním osobním listem důchodového pojištění - doporučuji si o něj za pár let požádat). Viz www.cssz.cz (sekce důchodové pojištění IOLDP)

Felix

• Host
« Odpověď #2 kdy: 31. 01. 2019, 23:11:01 »
Chápu to tedy tak, že pokud si podám daňové přiznání, mám možnost, že se mi nějaké peníze vrátí?

O ročním zúčtování daní nemá smysl přemýšlet, když jsem měl více překrývajícíh se brigád?

Když bych ale nakonec daňové přiznání neřešil, hrozilo by mi něco?

Lada

• Host
« Odpověď #3 kdy: 01. 02. 2019, 11:54:37 »
Pokud všechny vaše brigády, které se navzájem překrývaly, byly na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do 10.000 Kč, tak se z nich srážela srážková daň a v takovém případě nevadí, že se překrývají. V zaměstnání byste mohl požádat o roční zúčtování. Srážková daň je konečná a příjmy se už nemusí uvádět do daňového přiznání (ale mohou se tam dát, pokud je to pro vás výhodné). Pokud jste ale měl současně více pracovních vztahů (pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce nad 10.000 Kč či s podepsaným Prohlášením poplatníka), ve kterých vám byla srážena tzv. zálohová daň, tak vám vznikla povinnost podat přiznání k dani z příjmu. Z Vámi sdělených informací se nedá poznat, co z toho je váš případ.

Je opravdu možné, že by se vám v daňovém přiznání nějaké peníze vracely. Bez znalosti přesných částek těžko říct, ale je to celkem pravděpodobné.

A rozhodně si zkontrolujte na své zdravotní pojišťovně, jestli náhodou něco nedlužíte.

Felix

• Host
« Odpověď #4 kdy: 06. 02. 2019, 02:02:30 »
Ano, byly na DPP a byly s měsíční odměnou do 10000. (Otázka spíše mimo - v jakém případě je výhodné úvadět do daňového přiznání srážkovou daň, když se nevrací?)

Přiblížím situaci trochu blíže, aby se kdyžtak ujasnilo, zda-li mám opravdu povinnost podat si daňové přiznání. Případně, zda-li se to vyplatí.

Současně 3 brigády, jejichž smlouvy platily až do konce roku (31.12.2018).

1.brigáda (říjen) (podpesané prohlášení o dani) - přijem cca 5700,- (z potvrzení o zdanitelných příjmech však nejde vyčíst, že mi tento příjem byl vyplacen pouze v říjnu a v dalších měsících už nic)

2.brigáda (září, říjen - jednou týdně) - celkový příjem cca 3400,- (opět nejde vyčíst, že příjem z této brigády se už v listopadu nekonal)

3.brigáda (říjen, listopad) - celkový příjem cca 6020,- (přičemž část z tohoto příjmu už byla obdržena během konání HPP)
- zde však nastává druhý problém, a to je ten, že si nejsem zcela jist, zda-li jsem nepodepsal u tohoto zaměstnavatele opět ono "růžové" prohlášení o dani - to by však ale mzdová účetní tohoto zaměstnavatele následně zjistila, nebo ne? Je mi to trapné, ale opravdu si teď nemohu vybavit, zda-li jsem ho zde podepsal.

4.HPP (listopad - polovina ledna) - současně však stále trvají smlouvy z předchozích brigád, přičemž příjem z nich jsem měl pouze jeden, a to z té brigády předchozí.

5. ÚP (současnost)

Na zdravotní pojišťovně jsem se ptal, nic nedlužim. Alepsoň nějaká útěcha.

Ještě jednou děkuji, že se mnou máte trpělivost.

Reklama

• Stálý člen

Felix

• Host
« Odpověď #5 kdy: 06. 02. 2019, 02:08:32 »
Momentálně vlastně řeším tyto tři možnosti:

1. Napsat poslednímu zaměstnavateli (HPP) a požádat ho o roční zůčtování, s tím, že bych mu poslal všechna potvrzení o zdanitelných příjmech od předchozích zaměstnavatelů

nebo

2.  Napsat poslednímu zaměstnavateli (HPP) a požádat ho o potvrzení o zdanitelných příjmech (od předchozích zaměstnavatelů mám), aybch si vyplnil daňové přiznání sám

nebo

3. nedělat nic, nestarat se, protože nemám povinnost a ani se mi to nijak nevyplatí

Lada

• Host
« Odpověď #6 kdy: 06. 02. 2019, 09:05:12 »
Pokud byste u 3. brigády, kde si nejste jistý, zda jste podepsal růžové Prohlášení poplatníka, toto prohlášení skutečně podepsal, a pokud vám za tuto brigádu byla za listopad vyplacena nějaká odměna, tak vám vznikla povinnost podat přiznání k dani z příjmu, protože za listopad jste měl rovněž mzdu z pracovního poměru, kde jste měl růžové prohlášení též podepsané.

Pokud jste ale u 3. brigády prohlášení nepodepsal, měl jste z ní srážkovou daň a povinnost podat přiznání vám nevznikla. Takže si nejprve zjistěte, jak to vlastně bylo. Měl byste to být schopen zjistit z výplatní pásky, případně se zeptejte bývalého zaměstnavatele.

Nevadí, že na potvrzení není vidět, že odměna z dohody vám byla zúčtována např. pouze v říjnu. Hlavní je, jak to skutečně bylo.

"V jakém případě je výhodné uvádět do daňového přiznání srážkovou daň, když se nevrací?" No výhodné to samozřejmě je, protože ta daň se vrací. Pokud jste v HPP za listopad-prosinec 2018 neměl nějak enormně vysokou mzdu, ze které by vám byla stržena celková daň vyšší než 24.840 Kč (což předpokládám, že tak lukrativní zaměstnání nemáte, abyste v něm za pouhé 2 měsíce vydělal majlant), tak se vám bude vracet celá daň ze mzdy v HPP a ještě neupotřebíte celou základní slevu na poplatníka (která je právě ve výši 24.840 Kč/rok). Tím pádem kdybyste do toho přihodil ještě srážkovou daň z dohod, tak by se vám vrátila i tato srážková daň. Pro to ale musíte podat přiznání - srážkovou daň z dohod vám zaměstnavatel v ročním zúčtování vrátit nemůže, to může pouze finanční úřad v přiznání.

Lada

• Host
« Odpověď #7 kdy: 06. 02. 2019, 09:17:07 »
Jo, a to zda jste podepsal či nepodepsal u 3. brigády Prohlášení poplatníka, by se mělo dát zjistit z i Potvrzení o výši příjmu (jestli ho z této brigády máte). Pokud jste nepodepsal prohlášení, měla vám být stržena srážková daň, pokud jste ho podepsal, byla by to zálohová daň, tzv. záloha na daň z příjmů (i když ta by byla vzhledem k nízké výši obdržené odměny 0 Kč). Na každý z těchto dvou typů daně z příjmu je jiný formulář, který má trochu jiný název a jinak vypadá. Takže pokud vám dali potvrzení o výši příjmu vyplněné do formuláře potvrzení pro srážkovou daň, je jasné, že to nebyla daň zálohová (tj. jste růžové prohlášení nepodepsal).

Zubatka

• Host
« Odpověď #8 kdy: 08. 02. 2019, 20:05:22 »
Chci do daňového přiznání uvést i platby na DPP. Do kterého řádku formuláře patří sražená 15% daň?
Jsou tam uvedeny paragrafy, ve kterých se nevyznám...
Děkuji

Zubatka

• Host
« Odpověď #9 kdy: 08. 02. 2019, 20:56:47 »
Chci do daňového přiznání uvést i platby na DPP. Do kterého řádku formuláře patří sražená 15% daň?
Jsou tam uvedeny paragrafy, ve kterých se nevyznám...
Děkuji

Už to mám. Závislá činnost :-)

Felix

• Host
« Odpověď #10 kdy: 13. 02. 2019, 00:02:19 »
Omlouvám se za zpožděnou reakci. Čekal jsem však, až mi poštou přijde ono Potvrzení o zdanitelných příjmech od toho zaměstnavatele, u kterého si právě nejsem jistý, zda-li jsem zde podepsal Prohlášení k dani.

Nereagoval jsem, jelikož jsem počítal, že právě z tohoto potvrzení se dozvím, zda-li jsem to prohlášení podepsal, nebo ne.
Jenže jak opět pročítám Váš příspěvek, všímám si, že se to dá dočíst ne z Potvrzení o zdanitelných příjmech ale z Potvrzení o výši příjmu. Čili zřejmě úplně jiný papír. Je to zmatek. Je to však má chyba.

Napsal jsem tedy mail a počkám na odpověď.

Ale teď mě napadá ještě jedna věc, a to ta, že při nástupu na onen HPP jsem zřejmě také musel podepisovat nějaké Prohlášení k dani, nemýlím-li se? A i kdyby jsem tedy neměl toto prohlášení podepsané u té druhé brigády, na tomto HPP jsem ho, troufnu si říct, 100% podepsal. Zde tedy také mohou nastat komplikace, nebo ne?

Je mi to trapné - opravdu Vám musím připadat jak úplný idiot, ale jak říkám, nikdo mě nikdy s těmito věcmi neseznámil a má představa, že si bez problémů přivydělám na brigádách na bydlení než najdu zaměstnání, ani v nejmenším nezahrnovala nezahrnovala jakékoliv podobné komplikace.

Lada

• Host
« Odpověď #11 kdy: 13. 02. 2019, 09:31:53 »
No jestli to chcete vědět úplně přesně, tak potvrzení o výši příjmu u dohody, ze které se strhávala srážková daň, se jmenuje "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucích na základě zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon") a o sražené dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z těchto příjmů".

A potvrzení u dohody či pracovního poměru, ze kterého se strhávala zálohová daň se jmenuje "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň z těchto příjmů a daňovém zvýhodnění podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“)".

Myslím, že již snad chápete, proč se tyto dlouhatánské názvy různě zkracují, např. potvrzení o výši příjmu, potvrzení o příjmech atd.

Lada

• Host
« Odpověď #12 kdy: 13. 02. 2019, 09:47:06 »
Pokud jste na HPP podepsal Prohlášení poplatníka, ale neměl jste ho ve stejném měsíci podepsané nikde jinde, tak žádné komplikace nevznikly a vše je v pořádku.

Problém by byl, kdybyste kromě HPP to Prohlášení poplatníka podepsal na jedné z předchozích brigád na DPP a pokud byste pak z této DPP dostal vyplacenou odměnu ve stejném měsíci jako jste dostal mzdu z HPP. Pak by vám oba zaměstnavatelé ve stejném měsíci (třeba v listopadu) uplatnili u vašeho příjmu daňovou slevu, což by byl problém (smíte si ji uplatnit v jednom měsíci pouze jednou, tj. jen u jednoho zaměstnavatele). Toto by byl důvod pro vznik povinnosti podat přiznání k dani z příjmů na finančním úřadě. Ale na finančáku by vám hlavu neutrhli, žádnou pokutu byste neplatil, akorát byste třeba musel finančáku vracet tu přeplacenou daň. Ale ani toto ve vašem konkrétním případě nehrozí, vy byste stejně žádnou daň nevracel. Vzhledem k tomu, že jste pracoval jen od září do prosince a po předchozí část roku (leden až srpen) nikoli, tím pádem jste si neuplatnil v měsících leden až srpen slevu na poplatníka (měsíční sleva 2.070 Kč x 8 měsíců = 16.560 Kč), tu si tedy uplatníte v přiznání za celý rok a z vašeho mizivého výdělku vám vyjde, že nemáte platit žádnou daň.

Felix

• Host
« Odpověď #13 kdy: 13. 02. 2019, 13:46:20 »
Aháá ... tak názvy těchto dokumentů jsem prolétl jen na rychlo a vzhledem k mnoha podobných slov v názvu jsem předpokládál, že jsou to ty samé papíry, jen že každá společnost má pouze trochu jiný vzhled či formát.

Teď už vidím, rozdíl.
Z brigády se mi ozvali, že prohlášení podepsané nemám.

Během HPP jsem měl tedy příjem jen z této brigády (bez podepsaného prohlášení) a tudíž hádám, že je vše bez problémů.
Čili se nemusím zabývat jakýmkoliv daňovým přiznáním, mohu to nechat ležet, anichž bych se obával jakékoliv penalizace.

Nesčetněkrát Vám opět děkuji. Cením si všech Vašich rad a pomoci.

Felix

• Host
« Odpověď #14 kdy: 13. 02. 2019, 13:47:31 »
Aháá ... tak názvy těchto dokumentů jsem prolétl jen na rychlo a vzhledem k mnoha podobných slov ...

... k mnoha podobným slovům ... *

Platby GoPay

reklama