reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Hypotéka - co vše do daní a jak doplatit co nejdříve  (Přečteno 1950 krát)

Marek

  • Host
Dobrý den,
měl bych prosím tři dotazy k hypotéce:

1) za chvíli začnu splácet hypotéku, která byla uzavřena zhruba před dvěma lety za výhodnou sazbu,  na 4.1 mil. splátka něco přes 16 tisíc na 27 let, fixace 8 let (končí za 6 let) s úrokem 1.89%.

Řekneme, že se mi za ty dva roky zlepšil o dost plat a nyní ke splátce hypotéky mám ještě po všech odečtech volných cca 10.000,- měsíčně. Jak co nejlépe investovat tak, abych se zbavil hypotéky co nejdříve a zaplatil co nejméně?

Napadají mě dvě varianty - odkládat každý měsíc peníze někam (kam?) a každý rok umořovat hypotéku mimořádnou splátkou cca 120.000,-  a nebo, díky mimořádný nízké sazbě spořit hypotéky tyto peníze spořit až do konce fixace a pak je tam vložit najednou?
A co potom, pokračovat v prvním scénáři a nebo rovnou u refinancování snížit počet let a zvýšit si splátku?

Druhy dotaz. Jak moc se dnes vyplatí se pojistit k hypotéce a na co všechno? Slyšel jsem o případech že i když pojištění např. manžel měl, v případě jeho smrti banka hypotéku neodpustila a manželka musela platit plnou palbu dál, tak se ptám zda to má vůbec smysl?

Třetí dotaz - co vše lze si dát do odečtu daní FO kromě splátek hypotéky. Lze např. I kupované vybavení? Nábytek? I elektrospotřebiče? Jeden známý to tak měl, ale rád bych poznal o co se opřít, kde je to taxativně vymezené.

Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Re:Hypotéka - co vše do daní a jak doplatit co nejdříve
« Odpověď #1 kdy: 18. 02. 2019, 09:50:52 »
První dva dotazy nevím, ale co se týče třetího:

V daňovém přiznání si můžete uplatnit jako nezdanitelnou část základu daně zaplacené úroky z úvěru. Musí se jednat o úvěr od banky, použitý na financování Vašich bytových potřeb - může jít o stavbu, rekonstrukci nebo nákup domu či bytu určeného k vašemu trvalému bydlení. Musíte ji používat pro trvalé bydlení buďto vaše, nebo vaší manželky, dětí, rodičů či prarodičů. (Pozor, trvalé bydlení není to samé co trvalé bydliště - můžete mít trvalé bydliště hlášené jinde, ale přitom trvale fyzicky bydlet v domě pořízeném za tento úvěr.)

Od banky dostanete potvrzení, na kterém bude uvedena částka úroků zaplacených v daném kalendářním roce, tuto částku si můžete v daňovém přiznání uplatnit a ono potvrzení musíte přiložit k přiznání jako přílohu. Rozhodně si nemůžete uplatnit kompletně celé splátky úvěru, pouze zaplacené úroky. Nevím, co vám váš známý navykládal o tom, že si v daňovém přiznání uplatňoval kupovaný nábytek a elektrospotřebiče, ale to je nesmysl. Nebo jste ho špatně pochopil. Leda snad kdyby ten úvěr použil např. na stavbu nového domu a zaplatil z něj i různé vestavné elektrospotřebiče, které si při stavbě zabudoval třeba do kuchyně apod. Ale rozhodně to není tak, že byste mohl vzít celou fakturu za nákup nějakého nábytku či spotřebiče a uplatnil si ji jako daňový odpočet v daňovém přiznání. Tam uplatňujete pouze úroky z úvěru, které byly obsažené v úvěrových splátkách, které jste v tom roce splatil bance.

Dále si můžete v daňovém přiznání kromě úroků z úvěru uplatnit zaplacené životní pojištění, penzijní připojištění či dary (finanční nebo i např. darování krve), slevu na manželku, školkovné apod.


Offline Fantucci

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 358
    • Zobrazit profil
Re:Hypotéka - co vše do daní a jak doplatit co nejdříve
« Odpověď #2 kdy: 18. 02. 2019, 22:53:18 »
Zkuste si založit stavebko, pokud žádné nemáte a spořte do něj. Jeho výnosnost je vyšší než nákladovost hypotéky. Po těch cca 6ti letech vyberte a umořte hypotéku. To je defacto bez rizika.


 
Platby GoPay

reklama