reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Daně v mateřství  (Přečteno 795 krát)

Veronika

• Host
Daně v mateřství
« kdy: 19. 02. 2019, 07:55:38 »
Dobry den, začátkem minulého roku (2018) jsem nastoupila na rizikové těhotenství a tím pádem jsem musela na nemocenskou která trvala až do konce března, poté jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Chci se zeptat jak to teď mám s daněmi? Vím že na mateřské jsem od daní osvobozena, ale co ty první tři mesice?  ??? ???

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Daně v mateřství
« Odpověď #1 kdy: 19. 02. 2019, 09:00:04 »
To je omyl, na mateřské nejste osvobozena od daně. Pokud byste během mateřské měla ještě nějaký jiný příjem než tu mateřskou a jednalo by se o zdanitelný příjem (např. z podnikání coby OSVČ, z pronájmu nemovitosti, autorské příjmy coby spisovatelka či malířka, odměnu z nějaké brigády, zisk z obchodování na burze...), tak z něj byste samozřejmě daně platila. Z dávek od státu se daně neplatí - sem patří např. mateřská, rodičák, důchod, nemocenské dávky, dávky v nezaměstnanosti...

Pokud tedy mateřská byla váš jediný příjem, tak ta se samozřejmě nedaní. To samé platí pro dobu trvání pracovní neschopnosti - pokud vaším jediným příjmem byly nemocenské dávky z neschopenky, tak tyto se samozřejmě též nedaní.

Jestli jste před nástupem na nemocenskou byla zaměstnaná, tak daň za vás odvedl váš zaměstnavatel a vy již nemusíte nic dalšího řešit. Mohla jste si u zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně za r. 2018 (možná by se vám pak nějaká daň vrátila), ale lhůta pro podání žádosti již uplynula 15.2.2019. Pokud jste byla nezaměstnaná v evidenci Úřadu práce, tak též nemusíte ohledně daní nic řešit. Pokud jste ale byla např. OSVČ nebo jste měla během roku nějaký jiný zdanitelný příjem (např. z pronájmu, z psaní knih atd.), kvůli kterému byste měla povinnost podat přiznání, tak musíte podat přiznání na finančním úřadě.

Platby GoPay

reklama