reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Zdanění příspěvku FKSP  (Přečteno 2721 krát)

Jozefko

• Host
Zdanění příspěvku FKSP
« kdy: 14. 02. 2019, 15:17:51 »
Byl mi poskytnut příspěvek z FKSP (na fakturu bezhotovostně) na masáže fyzickou osobou, která není v registru zdravotnických zařízení. Od zaměstnavatele jsem obdržel „Potvrzení o zdanitelných příjmech …“ ve kterém tato částka není uvedena. O poskytnutí příspěvku FKSP na masáže mi bylo vystaveno samostatné potvrzení pouze s uvedenou výší poskytnutého příspěvku 10000,-Kč. Jak jsem zjistil, celou poskytnutou částku musím zdanit a odvést sociální a zdravotní pojištění.
Daňové přiznání si podávám sám, ale nejsem si jist kam tuto poskytnutou částku uvést – je to řádek 31 daňového přiznání, jako úhrn příjmů (součet příjmu ze závislé činnosti a funkčních požitků = příjem + příspěvek)?
Tímto vyvstala pro mě otázka jak doplatit sociální a zdravotní pojištění z této částky. Podle mého výpočtu (vzhledem k tomu že platím sociální a zdravotní pojištění u zaměstnavatele z pravidelného příjmu) mi vychází částka k doplacení na zdravotní pojištění 450,-Kč a sociální pojištění 650,-Kč. Jakým způsobem provést doplacení?

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Zdanění příspěvku FKSP
« Odpověď #2 kdy: 15. 02. 2019, 09:10:33 »
Domnívám se, že pokud tento příspěvek FKSP nesplňuje podmínky pro osvobození od daně z příjmu u zaměstnance, a jedná se tedy o zdanitelný příjem zaměstnance, který vstupuje do vyměřovacího základu pro sociální a zdravotní pojištění, tak Vám zdanění a odvod SP a ZP měl provést Váš zaměstnavatel. Částku poskytnutého příspěvku (zde 10.000 Kč) Vám zaměstnavatel už loni měl při zpracování mezd přidat do základu daně a zdanit i odvést SP a ZP. Patrně by to měl dát do mzdy za ten měsíc, ve kterém byl příspěvek zaměstnanci poskytnut. Že by si zaměstnanec ze svého příjmu ze zaměstnání sám odváděl daň a pojistné, to je z mého pohledu nesmysl.

Offline Tomáš Marný

• Zkušený člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 15. 02. 2019, 10:50:51 »
Možná by bylo dobré přečíst si ty mé odkazy a pak si znovu přečíst onen dotaz, kde se píše "na fakturu bezhotovostně"...

Jozefko

• Host
« Odpověď #4 kdy: 15. 02. 2019, 13:01:38 »
Ahoj Tomáši, google znám a všechny tvoje linky jsem již četl, ale k mému případu se nevztahuje ani jedna uvedená problematika. Ano bylo  to na fakturu bezhotovostně ale bohužel nejsou uvedeni v registru zdravotnických zařízení a to je ten problém. Kdyby jo, tak nic nemusím řešit, ale to jsem se dověděl až poté.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
« Odpověď #5 kdy: 15. 02. 2019, 16:21:56 »
Tomáši:
V jednom z Vámi uvedených linků se řeší právě tato situace, kdy to bylo placeno na fakturu bezhotovostně, ale osoba, co provedla masáž, není uvedena v registru zdravotnických zařízení. V daném příspěvku je uvedeno, že v takovém případě tato částka nesplňuje podmínky pro osvobození od daně z příjmu u zaměstnance, a měla by se z ní odvést daň a soc. a zdrav. pojištění.

Jozefko:
Můžete se na to zkusit zeptat na příslušných institucích - tj. na finančáku (ohledně daňového přiznání), OSSZ a zdravotní pojišťovně (ohledně SP a ZP). Ale já si myslím, že chybu udělal Váš zaměstnavatel, když Vám při zpracování mzdy nezahrnul tuto částku do základu daně a neodvedl z ní daň a pojistné. Měl by to být jeho problém, ne Váš, a vyřešit by to měl on. Zkuste ho ohledně toho kontaktovat - třeba to i vše udělal správně a jenom v potvrzení o výši příjmu, které vám vystavil, je to uvedeno jinak.

Platby GoPay

reklama