reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Úroky z hypotéky  (Přečteno 835 krát)

Nikola

  • Host
Úroky z hypotéky
« kdy: 20. 02. 2019, 11:46:21 »
Dobrý den,
v 04/2018 jsem "zakoupila" byt od developerské společnosti (byt byl ve výstavbě). Řešeno přes stavební spoření s meziúvěrem. Podepsána smlouva o smlouvě budoucí. Bytová jednotka zkolaudována  v 09/2018. Předání bytu 11/2018. Kupní smlouva + zápis v katastru 01/2019.
Ze spořitelny mi na konci roku přišly přehled o zaplacených úrocích (meziúvěr + stav. spoření - dvě částky). Podala jsem daň přiznání, kde jsem úroky uplatnila. Nicméně dle F.Ú na to nemám nárok jelikož jsem se nestala do 31.12.2018 vlastníkem nemovitosti (i když v tu dobu jsem již od develop. společnosti měla předaný - sepsán předávací protokol). Opravdu nemám nárok na odpočet úroků z daň. základu? Nikdo jiný kromě developera vlastníkem nebyl, měla jsem podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí, byt jsem nikomu nepronajímala, poctivě pouze platila a čekala a nyní se dozvím, že mám smůlu? Opravdu jsou zákony s prominutím tak padlé na hlavu, kdy člověk platí, má defakto na peníze nárok, ta jednotka je potom jeho a bude ji užívat pro své účely tak i přesto nic?

Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Lada

  • Host
Re:Úroky z hypotéky
« Odpověď #1 kdy: 20. 02. 2019, 12:59:59 »
Bohužel finanční úřad má pravdu. Zákon o daních z příjmů zde hovoří jasně. Při koupi bytu na úvěr má na daňový odpočet úroků z úvěru nárok pouze ten člověk, který byt pořízený tímto úvěrem v daném zdaňovacím období (tj. kalendářním roce) vlastnil a zároveň ho používal pro své vlastní bydlení (či bydlení svých dětí, rodičů atd.). Týká se Vás § 15 odst. 3 písmeno c) a odst. 4 Zákona o daních z příjmů.

Splněny musí být obě podmínky. Vy jste splnila pouze jednu z těchto dvou podmínek - byt jste používala pro vlastní bydlení. Nesplnila jste však podmínku vlastnictví, protože po celý rok 2018 ten byt vlastnil developer, vy jste se vlastníkem stala teprve v lednu 2019. Ačkoli vám developer ten byt předal už v listopadu 2018, tímto předáním jste se nestala vlastníkem bytu - tím jste se stala teprve po podpisu kupní smlouvy a zápisu do katastru, což proběhlo až v roce 2019.

Chyba není v zákoně, ale v tom, že jste si nepohlídala, aby vše proběhlo ještě v roce 2018. (Na co jste 2 měsíce čekala, než jste podepsala kupní smlouvu?) Vlastně jste 2 měsíce (11-12/2018) bydlela v bytě, který nepatřil vám, ale developerovi. Kdybyste se o to, za jakých okolností lze uplatnit úroky z úvěru, zajímala již v roce 2018 (od dubna jste na to měla času dost), a zařídila se podle toho, mohlo být vše jinak. Pokud vás uvedl v omyl developer, který vám byt prodával, můžete vinit jeho (nebo sebe, že jste mu "skočila na špek").

Dobrá zpráva ale je, že úroky z úvěru zaplacené v roce 2019 a v následujících letech si budete moci uplatnit bez sebemenších potíží. Jste již vlastníkem, a pokud budete byt používat pro vlastní bydlení jako doposud, nebude s odečtem úroků žádný problém.


Ignác

  • Host
Re:Úroky z hypotéky
« Odpověď #2 kdy: 20. 02. 2019, 13:33:16 »
Problém není v zákoně, ale developerovi, který chtěl peníze 7 měsíců před prodejem ...


 
Platby GoPay

reklama