reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Zpětně vyplacení daní  (Přečteno 2434 krát)

Buchalová

• Host
Zpětně vyplacení daní
« kdy: 27. 02. 2019, 20:19:40 »
      Dobrý den, mám na Vás otázku. Je možné, že by mi vyplatily daně zpětně za 5 let? Pracovala jsem v kuse 8 let a platila daně. Ještě mám na Vás jednu informaci : Jak mám tuto záležitost řešit, nevím kam jít, jaké dokumenty musím mít. Jak pokračovat? Prosím, poraďte, děkuji.

Buchalová Danuše

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Tomáš Marný

• Zkušený člen
    • Zobrazit profil
Re:Zpětně vyplacení daní
« Odpověď #1 kdy: 27. 02. 2019, 21:33:19 »
A na základě čeho by ty daně měly být zpětně vyplaceny?

Lada

• Host
« Odpověď #2 kdy: 28. 02. 2019, 09:11:26 »
Ohledně vrácení daní se musíte obrátit na finanční úřad, kde byste si musela podat přiznání k dani z příjmu. Ale pozor - to, že jste pracovala 8 let v kuse a platila jste daně, ještě neznamená, že máte nárok na to, aby vám byly nějaké daně vráceny. Nebo dokonce aby vám byly vráceny v plné výši.

Aby vám mohla být vrácena větší či menší část zaplacené daně, musí k tomu být nějaký důvod. Například že máte nárok na nějaké daňové slevy, které jste si neuplatňovala již během roku (sleva na manžela s nízkým příjmem apod.). Nebo že máte něco, co lze využít jako nezdanitelnou část daně - zaplacené úroky z úvěru na bydlení, daňově uznatelné dary, které jste poskytla na dobročinné účely, nebo penzijní či životní pojištění, které lze daňově uplatnit.

Pokud nic z toho nemáte a základní slevu na poplatníka (případně daňové zvýhodnění na děti) jste si uplatňovala již v průběhu roku (což dělá drtivá většina zaměstnanců), nebude se vám vracet nic (či spíše skoro nic). Zaměstnancům, kteří po celý rok pracovali (nebyli nemocní, nebyli na pracáku...), a nemají žádné daňové slevy či odpočty kromě těch, které si již uplatňovali během roku, obvykle vychází vratka daně na zhruba 100 Kč/rok.

nova

• Host
« Odpověď #3 kdy: 28. 02. 2019, 19:32:21 »
Pokud jste měla zaměstnavatele a měla podepsané daňové prohlášení, pak Vám byla srážena záloha na mzdu. Pokud jste vždy na začátku roku nežádala (písemně) o roční zúčtování daně za minulý rok, pak tato záloha na mzdu byla konečná. Pokud máte pocit, že jste si mohla nějakou slevu uplatnit v ročním zúčtování, pak si vyžádejte od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech a za 3 roky zpětně můžete podat daňové přiznání na FÚ. Za každý rok zvlášť. Na mzdovou účetní nenadávejte, je to Vaše právo žádat o roční zúčtování daně (ne povinnost). Pokud byste měla povinnost podávat daňové přiznání na FÚ a neudělala jste je, pak je pravděpodobné, že Vás čeká nějaká pokuta za nesplnění.

Platby GoPay

reklama