reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Daňové zvýhodnění na dítě  (Přečteno 1122 krát)

Helena

  • Host
Daňové zvýhodnění na dítě
« kdy: 12. 03. 2019, 19:44:39 »
Dobrý den,prosím o radu k vyplnění DP.
Jsem vdova a mám z toho manželství dítě,na které uplatnímdaňové zvýhodnění.V novém manželství mám druhé dítě,na které uplatňuje daňové zvýhodnění manžel.Oba jsme zaměstnaní,ale roční zúčtování si podávame sami na FU.Když u manžela zapisuju naše společné dítě,zapíšu jako dítě 1 nebo 2?
Děkuji za radu

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Re:Daňové zvýhodnění na dítě
« Odpověď #1 kdy: 12. 03. 2019, 20:58:53 »
Jestliže si v zaměstnání každý z vás uplatňuje jedno dítě, a uplatňujete si daňové zvýhodnění měsíčně, tak už ty děti dávno musíte mít očíslované. Protože v zaměstnání vám podle tohoto očíslování uplatňují daňové zvýhodnění v příslušné výši - buďto na první dítě, nebo na druhé dítě (jsou to různé částky). Takže nejjednodušší je samozřejmě nechat jim ta pořadová čísla, která už mají.

Zde zdůrazňuji, že ty děti nemohou obě mít stejné pořadové číslo. Pokud jste je doteď měli obě očíslované jedničkou, tak jste to měli špatně. Jestliže je ve společně hospodařící domácnosti vyživováno více dětí, tak jedno z nich musí mít č. 1, druhé č. 2 atd. Kterému dítěti dáte jaké pořadové číslo, to je úplně jedno - můžete to vzít třeba od nejstaršího po nejmladšího, ale můžete je i očíslovat zcela náhodně.

Pokud např. staršímu dítěti přiřadíte pořadové číslo 1 a mladšímu číslo 2, tak když vy si budete uplatňovat to starší dítě, budete si uplatňovat "zvýhodnění na jedno dítě". Manžel si bude uplatňovat mladší dítě, a bude na ně mít "zvýhodnění na druhé dítě". Samozřejmě si je můžete očíslovat i obráceně (mladší bude č. 1 a starší č. 2), pak byste si vy na starší dítě uplatňovala "zvýhodnění  na druhé dítě" a váš manžel na mladší dítě by měl "zvýhodnění na první dítě".


Na závěr podotýkám, že protože jste manželé a žijete s oběma dětmi ve společně hospodařící domácnosti, tak váš manžel by si mohl uplatnit daňové zvýhodnění na obě děti (na to vaše společné, i na to, které máte vy z předchozího manželství). Samozřejmě si klidně můžete uplatňovat každý jedno, tak jako doposud. Ale manžel si může uplatnit i dítě své manželky (narozdíl od druha, ten si nemůže uplatnit dítě své družky z předchozího vztahu), což je výhodné když je žena třeba na mateřské.


 
Platby GoPay

reklama