reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: OSVČ - Sídlo jinde než trvalé bydliště  (Přečteno 2972 krát)

Martin Korálek

• Host
OSVČ - Sídlo jinde než trvalé bydliště
« kdy: 13. 03. 2019, 08:29:07 »
Jsem OSVČ, pracuji jako programátor z domova s trvalým bydlištěm a sídlem zapsaným v bytě rodičů.

Přestěhoval jsem se do jiného města do pronajatého bytu, kam bych si rád převedl trvalé bydliště. Majitel bytu souhlasí se zapsáním mého trvalého bydliště na danou adresu, ale z nějakého důvodu nesouhlasí s tím, abych tam měl vedeno sídlo svého podnikání.

Mohu změnit trvalé bydliště, aniž bych měnil adresu sídla podnikání? Respektive jakým způsobem se tato situace řeší? Nikde jsem podobné téma na internetu nedohledal.

Děkuji za odpovědi.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Dalibor Z. Chvátal

• Admin
  • Profík
    • Zobrazit profil
    • Měšec.cz
Re:OSVČ - Sídlo jinde než trvalé bydliště
« Odpověď #1 kdy: 13. 03. 2019, 10:45:10 »
Říká se tomu přesně "místo podnikání". Může být odlišné od místa trvalého pobytu, což osobně doporučuji :-) Pakliže odlišné není, automaticky je podle trvalého pobytu. Místo podnikání nemá vliv na místní příslušnost k FÚ, ta je u OSVČ vždy podle trvalého pobytu. Příklad, pokud bydlíte v Třinci a místo podnikání budete mít v Klatovech, korespondence vám bude chodit do Klatov, ale pro finančák jste v Třinci.

Ve Vámi popisovaném případě to nedává smysl. Pokud majitel souhlasí s trvalým pobytem, ŽÚ vám automaticky dá místo podnikání tam, aniž by o tom majitel věděl či musel dát k tomu souhlas (bude-li v OP). Nicméně, pokud si to rozdělíte, budete potřebovat souhlas rodičů s místem podnikání, to dáte na ŽÚ a je vymalováno.

Martin Korálek

• Host
« Odpověď #2 kdy: 13. 03. 2019, 15:09:07 »
Místo podnikání se tomu právě už neříká snad od minulého roku. Nyní je to sjednoceno stejně jako to mají právnické osoby, tedy pod názvoslovím "sídlo".

Co se týče toho, že to sídlo vám dá finančák automaticky na adresu nového bydliště, tak to také není úplně pravdu. Paní na finančáku tvrdila, že po provedení změny trvalého bydliště by mne kontaktovali a já bych musel doložit písemný souhlas od majitele objektu, že si sídlo na dané adrese mohu zavést, že k tomu nestačí pouhá nájemní smlouva jako na obecním úřadě při změně trvalého bydliště.

Problém je, že koluje mezi lidmi spoustu polopravd a občas i ty ženské na úřadě pořádně neví, o čem mluví. Jak se člověk má tedy dopracovat ke správnému řešení.

:-\

Offline Dalibor Z. Chvátal

• Admin
  • Profík
    • Zobrazit profil
    • Měšec.cz
« Odpověď #3 kdy: 13. 03. 2019, 16:25:45 »
Díky za korekturu, vycházel jsem ze své praxe a právě ze změn, které jsem 2018 dělal. Pokud nyní vždy vyžadují souhlas majitele objektu se sídlem, dává to smysl. Tazatele se to nijak nedotkne, rodiče mu nejspíš souhlas dají. Ale ať nepleteme lidi, ještě jednou děkuji :-)

Platby GoPay

reklama