reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: sleva na dítě  (Přečteno 1193 krát)

Karolína

• Host
sleva na dítě
« kdy: 13. 03. 2019, 11:32:33 »
Dobrý den, mám dotaz, mám děti ve střídavé péči, rozdělili jsme si s bývalým manželem děti tak, že každy z nás uplatňuje jedno z dětí. Ex manžel uplatňuje první narozené dítě 2008) a já uplatňuji dceru (2011) (což je z mého pohledu druhé dtíě....v tom je asi problém)
Mzdová účetní mi na dceru vyplatila dań. zvýhodnění 1267Kč, já se domnívám, že by to mělo být 1617 Kč...protože je to druhé dítě (podle data narození..) anebo se to počítá, tak, že obecně uplatňuji jedno dítě a tudíž je to jako první dítě...(nehledě na datum narození).
děkuji za odpověď
Hezký den
Koutová

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:sleva na dítě
« Odpověď #1 kdy: 13. 03. 2019, 13:19:30 »
Krátká odpověď:

Pravdu má vaše mzdová účetní.

Dlouhá odpověď:

Očíslování dětí pro účely daňového zvýhodnění se neřídí podle jejich věku. "První" a "druhé" zde neznamená "první/druhé narozené". Pokud je ve společně hospodařící domácnosti více dětí, rodiče si je pro účely uplatnění daňového zvýhodnění mohou očíslovat, jak chtějí. Mohou klidně dát například nejstaršímu č. 2, prostřednímu č. 3 a nejmladšímu č. 1.

Pro Vás je klíčový ten termín "společně hospodařící domácnost". Protože daňové zvýhodnění na dítě si může uplatnit pouze ten z rodičů, s nímž to dítě žije ve společně hospodařící domácnosti. Například když dítě bylo při rozvodu svěřeno do péče matky a otce jenom sem tam navštěvuje o víkendech, ale nežije u něj - daňové zvýhodnění si může uplatnit pouze matka dítěte, otec ne.

U střídavé péče je to trochu jiné, protože dítě žije střídavě s oběma rodiči, takže je svým způsobem členem společně hospodařící domácnosti obou z nich. Oba rodiče si však za stejný měsíc nemohou uplatnit daňové zvýhodnění na to samé dítě. Proto zde platí, že rodiče se mají mezi sebou dohodnout na tom, jak si budou uplatňovat daňové zvýhodnění. Dohoda může vypadat třeba tak, jako ve vašem případě - jedno dítě (u vás to starší) je po celý rok členem společně hospodařící domácnosti otce a druhé dítě (u vás to mladší) je po celý rok členem společně hospodařící domácnosti matky.

Jelikož členem vaší společně hospodařící domácnosti je pouze jedno z vašich dětí (dcera), tak nemůže mít pro účely daňového zvýhodnění přiřazeno pořadové číslo 2. Ona nemůže být "druhé" dítě, protože z pohledu Finančního úřadu členem vaší domácnosti není žádné jiné "první" dítě.

Kdyby obě vaše děti byly příslušníky vaší společně hospodařící domácnosti, teprve tehdy byste si je mohla očíslovat 1 a 2. Pak by ale otec nemohl uplatňovat daňové zvýhodnění na žádné z dětí a vy byste si uplatňovala obě dvě.

Platby GoPay

reklama