reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Transparentní účet + daňové povinnosti  (Přečteno 1047 krát)

Lukáš

  • Host
Transparentní účet + daňové povinnosti
« kdy: 13. 03. 2019, 23:09:31 »
Dobrý den,
pracuji jako pracovník v sociálních službách (HPP na dobu neurčitou) v nestátní neziskové organizaci (Zapsaný Spolek), konkrétněji v azylovém domě. Delší dobu si pohrávám s myšlenkou, že bych si u Monety Money Bank založil vlastní transparentní účet na své jméno jako na fyzickou osobu (ne na jméno azylového domu). Mým cílem by bylo dobrovolně oslovovat veřejnost, aby na tento transparentní účet posílala finanční dary pro činnost azylového domu, ve kterém pracuji s tím, že až bych na tento účet vybral např. za rok určitou sumu 25.000 Kč, pak bych tuto částku poslal najednou jako dar na účet tohoto azylového domu. Jak jsem psal, jsem zaměstnanec, ne OSVČ a mé otázky jsou následující:
1. Lidé, kteří pošlou na transparentní účet finanční částku jako dar, musím jim já jako majitel (fyzická osoba) transparentního účtu vydat darovací smlouvu, když o ni zažádají nebo se o to už stará azylový dům a za jakých podmínek?
2. Můžu tuto činnost viz výše vykonávat jako zaměstnanec nebo musím být OSVČ? Pokud jako zaměstnanec, za jakých podmínek?
3. Co by to pro mě jako zaměstnance a majitele transparentního účtu znamenalo, co se týče daňových povinností?
Předem děkuji za odpověď.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaIgnác

  • Host
Re:Transparentní účet + daňové povinnosti
« Odpověď #1 kdy: 14. 03. 2019, 08:37:55 »
Si chcete nechávat nějaké procento od cesty nebo jaký má být smysl vašeho jednání? Dělat reklamu azylovému domu přece můžete už teď a to včetně volného času, sociálních sítí, osobních rozhovorů atd atd.


Lada

  • Host
Re:Transparentní účet + daňové povinnosti
« Odpověď #2 kdy: 14. 03. 2019, 13:29:13 »
To, co zamýšlíte udělat, je protizákonné.

Nejde ani tak o to, že byste měl transparentní účet. Ten může být každý a z jeho vlastnictví nevyplývají žádné zvláštní povinnosti. Kdybyste byl exhibicionista, můžete si svůj současný soukromý účet nechat předělat na transparentní (pokud je vaše banka poskytuje), aby se každý mohl podívat za co utrácíte, že jste třeba v pátek večer nakupoval rohlíky v Tesku apod.

Problém je v tom, že to, co byste chtěl dělat, je organizování veřejné sbírky. A podle Zákona o veřejných sbírkách č. 117/2001 smí pořádat sbírku pouze právnická osoba. Vy jakožto fyzická osoba tudíž ze zákona NESMÍTE pořádat sbírku (a to ani jako OSVČ). Ten azylový dům, v němž pracujete, by ji pořádat mohl, ale vy sám nikoli.

Ještě podotýkám, že pokud by vám osobně někdo něco daroval, tak pro toho darujícího to není daňově uznatelný dar, který by si mohl odečíst z daní. Takové dary musí splňovat určité zákonné podmínky.


Lada

  • Host
Re:Transparentní účet + daňové povinnosti
« Odpověď #3 kdy: 14. 03. 2019, 13:38:06 »
Takže vám zbývají jen 2 možnosti. Buďto 1) tu veřejnou sbírku vyhlásí azylový dům, v němž pracujete. Nebo 2) si založíte dobročinný spolek a tu sbírku vyhlásí ten spolek. Vy sám to na vlastní triko udělat nemůžete. Přečtěte si pořádně ten Zákon o veřejných sbírkách, co vše je kolem toho za papírování, kam a jak se musí pořádání sbírky nahlašovat atd.


 
Platby GoPay

reklama