reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Odpočet na dítě  (Přečteno 1460 krát)

Irena

  • Host
Odpočet na dítě
« kdy: 14. 03. 2019, 20:08:53 »
Dcera studuje vysokou školu, zároveň pracuje. Jako rodič nemám nárok na uplatnění odpočtu od daně na dítě, protože se vdala. Slyšela jsem, že by si tento odpočet mohl uplatnit její manžel. Je to pravda?
Děkuji za odpověď.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Lada

  • Host
Re:Odpočet na dítě
« Odpověď #1 kdy: 14. 03. 2019, 20:47:18 »
Dle Zákona o daních z příjmů, § 35c odst. 8 je tomu skutečně tak.

Uzavře-li dítě manželství a žije-li ve společně hospodařící domácnosti s manželem, může si ten manžel uplatnit slevu na dani. V tomto paragrafu je vysloveně uvedeno, že si může uplatnit "slevu na dani", z čehož vyvozuji, že manželovi nevzniká nárok na případný daňový bonus. Ale kdyby dceřin manžel neměl dostatečně velký příjem, z nějž by si tuto slevu mohl uplatnit (třeba protože také studuje a nepracuje), tak pokud dcera s vámi stále žije ve společně hospodařící domácnosti, můžete si daňové zvýhodnění uplatnit vy, coby její rodič (přestože je vdaná).

Zároveň si myslím, že nic nebrání tomu, aby její manžel kromě této slevy na ni uplatnil ještě i slevu na manželku s nízkým příjmem (pokud měla dcera loni zdanitelný příjem nižší než 68.000 Kč hrubého). Ale opět to závisí na tom, jestli ten manžel má dostatečně vysoký příjem na to, aby mu to k něčemu bylo. Pokud vedle studia VŠ jenom chodí na brigády za pár tisícovek měsíčně, tak je bezpředmětné to řešit, protože tu slevu vůbec nevyužije.


 
Platby GoPay

reklama