reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Jak započítat neschopenku v těhotenství do daňového přiznání  (Přečteno 1081 krát)

Veronika Lehká

  • Host
Dobrý den,přítel mi dělá daně z příjmů,a nevíme jak si započítat do daní neschopenku v těhotenství,v práci semnou rozvazali prac.poměr, byla jsem ve zkušební době,prosíme o radu dekuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Jestli jste loni byla pouze zaměstnancem (než s vámi ukončili pracovní poměr), potom jste byla na neschopence a posléze na mateřské/rodičovské, a neměla jste žádné jiné zdanitelné příjmy (např. z pronájmu, z podnikání...), tak jediný příjem, který budete uvádět do přiznání k dani z příjmů, je ten příjem ze zaměstnání. Bývalý zaměstnavatel by vám měl vystavit Potvrzení o zdanitelných příjmech. Údaje z něj doplníte do přiznání do příslušných kolonek, doplníte všechny uplatňované slevy a hotovo. Na slevy máte nárok na celoroční, i když jste byla zaměstnaná jen po část roku. (Tj. třeba sleva na poplatníka je 2.070 Kč měsíčně, vy si uplatníte slevu ve výši 2.070 Kč x 12 = 24.840 Kč.)

Na neschopence jste pobírala nemocenské od OSSZ, to se nedaní a do přiznání se neuvádí. Totéž platí pro mateřskou a rodičovskou, podporu v nezaměstnanosti a další státem vyplácené dávky. Jestli jste při neschopence byla nebo nebyla zaměstnaná, to je úplně jedno.

Připravte se na to, že pokud jste byla zaměstnaná třeba jenom 1 měsíc a pak jste zbytek roku strávila na nemocenské a mateřské, tak se vám na daních asi nevrátí žádná závratná suma (pokud jste tedy v tom zaměstnání nepobírala nadprůměrný příjem, ze kterého vám byla sražena vysoká daň). Vrátit se vám samozřejmě může jen ta daň, která vám byla během roku sražena. Pokud by vám loni byla sražena za celý rok daň třeba jenom 2.000 Kč, nemůže se vám vrátit víc.


 
Platby GoPay

reklama