reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Sleva na dani za školné na dítě?  (Přečteno 2327 krát)

Offline mgr.pavel

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 1
  • Zobrazit profil
Sleva na dani za školné na dítě?
« kdy: 16. 03. 2019, 15:42:54 »
Dobrý den,
platím dceři školné na soukromé základní škole. Chtěl bych se zeptat, jestli je možné si školné můžu odečíst od základu daně, příp. si o tu částku lze snížit zaplacenou daň.

(jak jsem pročítal příslušný zákon, nejvíce by tomu odpovídal § 34, ale ten je myšlen jen na firmy a jimi dotované školy?)

Předem děkuji za odpověď.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaLada

 • Host
Re:Sleva na dani za školné na dítě?
« Odpověď #1 kdy: 17. 03. 2019, 22:33:52 »
Ne, není to možné. Školné na soukromé základní škole nepatří mezi daňové slevy ani odčitatelné položky od základu daně.

Pokud máte na mysli § 34 - odpočet na podporu odborného vzdělávání, tak zde se jedná o případy, kdy podnikatel ve své firmě poskytuje odbornou praxi žákům střední školy. (Např. podnikatel vlastní autoservis, do kterého k němu chodí vykonávat práci žáci, kteří na učilišti studují obor autoopravář).

Jediná podobná daňová sleva je "školkovné", ale to se týká pouze plateb za pobyt malých dětí v předškolním zařízení (mateřské škole). Pro žáky ZŠ, SŠ či VŠ žádná taková sleva neexistuje. Zřejmě proto, že drtivá většina těchto dětí chodí do škol, ve kterých se školné neplatí, takže pro uzákonění takové daňové slevy není důvod.

Leda by vám ta škola, do které dcera chodí, napsala potvrzení, že tyto peníze od vás převzala nikoli jako školné, ale jako sponzorský dar. Dar byste pak mohl uplatnit jako odčitatelnou položku od základu daně. Ale předpokládám, že škola má vše již řádně zaúčtováno, takže tudy zřejmě cesta nevede.


mgrpavel

 • Host
Re:Sleva na dani za školné na dítě?
« Odpověď #2 kdy: 18. 03. 2019, 08:33:51 »
Díky za potvrzení. Holt člověk se nesmí snažit aplikovat logiku na daňové zákony, slevy na dani apod. ::)


Lada

 • Host
Re:Sleva na dani za školné na dítě?
« Odpověď #3 kdy: 18. 03. 2019, 09:13:25 »
Hlavním důvodem, proč stát poskytuje daňové slevy a odpočty, je podle mě to, že chce přimět lidi dělat určité věci. Např. daňové zvýhodnění na děti by mělo zvýšit porodnost, stejně jako sleva na manželku s nízkým příjmem (jako kompenzace výpadku příjmu ženy na mateřské). Odpočet na penzijní připojištění je tu proto, aby si lidi spořili na důchod. Životní pojištění by mělo zajistit, aby v případě, že dojde k nějakému neštěstí, dostali lidé peníze od pojišťovny a nemusel je živit stát. Odečet úroků z úvěru má nalákat lidi, aby si pořídili vlastní bydlení, čímž zároveň podpoří stavebnictví. Odpočty na dary by měly vést lidi k dobročinnosti a rovněž by měly pomoci našemu zdravotnictví, protože uplatnit si lze i darování krve. Školkovné má přimět rodiče, aby dávali své děti do školky, kde by si zvykly na dětský kolektiv a připravily se na nástup do základní školy.

Z tohoto jistě odvodíte, proč neexistuje daňová sleva na školné na soukromých školách. Stát nemá zájem na tom, aby rodiče posílali své děti do nestátních škol (jsou tu přece školy státní, na které vydává nemalé peníze), takže nemá důvod je v tom finančně podporovat. Mně to přijde logické až až.


 
Platby GoPay

reklama