reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: daňový bonus - roční zúčtování  (Přečteno 1395 krát)

Monika

• Host
daňový bonus - roční zúčtování
« kdy: 18. 03. 2019, 16:03:46 »
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s daňovým bonusem na dítě. V říjnu jsem nastoupila po rodičovské dovolené do zaměstnání. Do té doby jsem v roce 2018 nikde nepracovala a tedy neuplatňovala slevu na poplatníka, bonus na dítě uplatňoval manžel. Od října jsem bonus na dítě začala uplatňovat já. Jedná se mi o to, že vzhledem k tomu, že jsem do té doby nikde nepracovala, tak mi zůstala celá sleva na poplatníka a tedy jsem počítala, že dostanu vyplacenou celou zálohu na daň za 3 měsíce. Každý měsíc jsem měla vypočtenou daň cca 4000Kč - po odečtení slevy na poplatníka 2070 a uplatnění bonusu na dítě 1267Kč, jsem zaplatila daň 663Kč. Tedy, za tři měsíce (říjen, listopad, prosinec 2018) jsem zaplatila zálohu na dani 1989Kč. Těchto 1989Kč mi bylo nyní ve výplatě vráceno. Já si ale myslím, že bych měla nárok i na peníze za uplatnění bonusu na dítě. Respektive, že vypočtená záloha na dani je 4000Kč mínus 2070Kč sleva na poplatníka, tedy moje vypočtená záloha na daň je 1930Kč každý měsíc, tedy že bych při ročním zúčtování měla dostat 5790Kč. Protože bonus na dítě je jakože "do plusu" a tedy jen teoreticky pokrátí výši zálohy na daň, ale při ročním zúčtování by neměl být zohledněn při stanovení výše zaplacené daně (já tu daň jakoby zaplatila a ten bonus jsem dostala zpět). Poradí prosím někdo, kdo tomu rozumí?

Reklama

• Stálý člen

reklama

Monika

• Host
Re:daňový bonus - roční zúčtování
« Odpověď #1 kdy: 19. 03. 2019, 08:27:33 »
Pokud by někdo měl stejný problém jako já, tak jsem již zjistila odpověď. Měla jsem pravdu, při ročním zúčtování bych měla dostat těch 5790Kč a ne jen 1989Kč. Potvrzeno účetní  :)

Lada

• Host
Re:daňový bonus - roční zúčtování
« Odpověď #2 kdy: 19. 03. 2019, 09:06:20 »
Je potřeba dodat, že na vyplacení daňového bonusu z ročního zúčtování (nebo daňového přiznání) má poplatník nárok pouze tehdy, pokud jeho celkový zdanitelný příjem za ten rok byl vyšší než šestinásobek minimální mzdy. Na mzdové pásce najdete relevantní částku v kolonce "hrubá mzda".

Limit za rok 2018 činí 73.200 Kč (12.200 x 6). Pokud by měl člověk celkové zdanitelné příjmy nižší, než je tato částka, tak mu nárok na vyplacení ročního bonusu nevzniká (již vyplacené měsíční bonusy však vracet nemusí). Což se může lehce stát v případech, kdy se žena vrací do práce po rodičovské ke konci kalendářního roku, a tím pádem si již nestihne vydělat dost peněz na to, aby tento limit překročila.

Viz Zákon o daních z příjmu, § 35d odst. 6.

Platby GoPay

reklama