reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Daňové přiznání za rok 2018  (Přečteno 1313 krát)

David

• Host
Daňové přiznání za rok 2018
« kdy: 21. 03. 2019, 12:52:37 »
Dobrý den,

Prosím Vás, pokud budete tak hodní a zodpovíte mi pár otázek k mé situaci.

V momentálním zaměstnání mám dodat informace o příjmech pro daňové přiznání za rok 2018 (1.1. az 25.2.2018)
Situace je taková:
DO nynějšího zaměstnání jsem nastoupil 26.2.2018 typ úvazku HPP + podepisoval jsem růžový formulář platný od března 2018.
Před tím jsem byl zaměstnán na dohodu o pracovní činnosti jako brigádník v tescu s podepsaným růžovým formulářem a potvrzením, že jsem student prezenčního studia VŠ. Výplaty, které jsem za svou práci v tescu za rok 2018 obdržel: V lednu necelých 2 000 korun, v únoru 4 600 korun a v březnu zase necelé 2 000 kč. Pracovní poměr na DPČ mi byl ukončen až k datu 18.5.2018 ale poslední směnu jsem měl na začátku února.

Otázky zní takto.
Mám vepisovat do daňového přiznání mou brigádu za období 1.1.2018 až 26.2.2018 než jsem nastoupil na HPP do nynějšího zaměstnání?

Je problém že jsem měl podepsané růžové formuláře u 2 zaměstnavatelů i když jsem za období uplatnění slev na dani v nynějším zaměstnání neuplatňoval slevy na dani u předchozího zaměstnavatele(tesco)? (když jsem neměl nic odpracováno, tudíž jsem nedostával žádnou mzdu)

Je možné žádat o zpětné uplatnění slevy na studenta u nynějšího zaměstnavatele za březen,duben a květen? (studium jsem přerušil k datu 11.6.2018 a obnovil k datu 31.1.2019)

Doufám, že jsem svůj dotaz sepsal pochopitelně. Děkuji mnohokrát za odpověď a rady.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Daňové přiznání za rok 2018
« Odpověď #1 kdy: 21. 03. 2019, 15:43:17 »
Zaměstnavatel vám rozhodně nebude dělat žádné daňové přiznání. Daňové přiznání byste si musel podat sám na finančním úřadě. Zaměstnavatel vám může jen udělat roční zúčtování daně, a to jedině v případě, že jste neměl loni jiné příjmy než ze zaměstnání, a že jste neměl ve stejnou dobu 2 zaměstnavatele. Pokud byste měl během roku v jednom měsíci více zaměstnavatelů (ne postupně, ale zároveň), přičemž v obou zaměstnáních vám ze mzdy byla odvedena zálohová daň z příjmu, vzniká vám povinnost podat přiznání k dani z příjmů na finančním úřadě.

Což je bohužel přesná váš případ. Vy jste v novém zaměstnání byl od 26.2.2018 a v Tesku jste měl dohodu o prac. činnosti od 1.1. do 18.5.2018, přičemž v obou firmách jste měl zálohovou daň. Měl jste tedy v jednom měsíci dva zaměstnavatele současně (minimálně v únoru jste v obou firmách skutečně pracoval a od obou jste dostal za únor vyplacenou mzdu).

Tím pádem máte povinnost podat si sám na finančním úřadě přiznání k dani z příjmů. Váš zaměstnavatel vám nejenom nemůže, ale dokonce NESMÍ udělat roční zúčtování daně. Vzpomněl jste si trochu pozdě, protože přiznání musíte podat do konce března 2019, což je již tak říkajíc "za pár". Snad si do té doby stihnete obstarat potřebné dokumenty.

Od obou zaměstnavatelů (z Teska i od toho současného) si musíte vyžádat Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2018. Je to speciální formulář, do kterého vám musí zaměstnavatel vyplnit souhrn příjmů, které jste u nich v tom roce měl, včetně pojistného a zaplacené daně. Tyto formuláře (originály) musíte přiložit k přiznání jako přílohu. Nestačí do přiznání jen opsat údaje ze mzdových pásek nebo z výpisu z bankovního účtu. 

Údaje z obou potvrzení o zdanitelných příjmech doplníte do příslušných kolonek v přiznání. Do přiznání si rovněž vyplníte, jaké si za rok 2018 uplatňujete slevy (zde si doplníte i tu slevu na studenta za březen, duben a květen). Nebudete si tedy o její uplatnění žádat u zaměstnavatele, případný přeplatek vám vrátí finanční úřad. Předpokládám, že FÚ bude chtít jako přílohu k přiznání přiložit originál potvrzení o studiu, ze kterého bude patrné, ve kterých měsících roku 2018 jste byl považován za studenta.

Doporučuji pro vypracování daňového formuláře použít online formulář na EPO (Elektronická podání pro finanční správu). Zde stačí doplnit údaje do správných kolonek a ono se vám to spočítá, pak si to vyexportujete do PDF, vytisknete, podepíšete a donesete na FÚ.

Platby GoPay

reklama