reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Vrácení přeplatku  (Přečteno 3725 krát)

K.T.

• Host
Vrácení přeplatku
« kdy: 21. 03. 2019, 14:22:39 »
Udělal jsem chybu, kdy jsem si nenechal udělat zúčtování záloh, protože jsem myslel, že budu muset podat přiznání kvůli dalšímu příjmu. Nakonec je onen příjem osvobozený, takže jsem do přiznání uvedl jen mzdu a vyšel mi přeplatek 66 korun. Podle zakona se prý vrací až nad 100 Kč. Pokud bych přesto zatrhl, že chci vrátit, tak to bude problém? Nebo je naopak hloupost to tam nevyplnit, protože to vrátit nemusí, ale mohou?

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Vrácení přeplatku
« Odpověď #1 kdy: 21. 03. 2019, 14:58:46 »
Přeplatek menší než 100 Kč vám FÚ nevrátí. Ale když se vám stejně nic nevrátí, tak proč to přiznání vůbec podáváte? Vždyť píšete, že povinnost podat přiznání vám nevznikla, takže je zbytečné ho vůbec vyplňovat a nosit ho na FÚ.

K.T.

• Host
« Odpověď #2 kdy: 21. 03. 2019, 16:46:57 »
Díky za odpověď. Pokud jsem si nenechal provést roční zúčtování tak nemám automaticky povinnost podat přiznání?

Lada

• Host
« Odpověď #3 kdy: 22. 03. 2019, 09:13:29 »
No vždyť vy sám píšete, že jste se domníval, že budete mít povinnost podat přiznání, ale že nakonec tomu tak nebylo.

Neznám vaši finanční situaci, jaké máte či nemáte příjmy, ale obecně platí, že pokud máte během roku příjem pouze ze zaměstnání (a to i z více po sobě jdoucích zaměstnání), tak vám nevzniká povinnost podat přiznání. Požádat si v zaměstnání o roční zúčtování daně je vaše právo, ale nikoli vaše povinnost, a pokud si o ně nepožádáte, nemáte automaticky povinnost podat přiznání.

Povinnost podat přiznání když máte pouze příjmy ze zaměstnání by vám mohla vzniknout za situace, že byste měl dvě zaměstnání, která by se navzájem překrývala, přičemž v obou jste měl ze mzdy sráženou zálohovou daň. (Např. v prvním zaměstnání jste byl 01.01.-31.03. a ve druhém 15.02.-30.06.)

Dále vzniká povinnost podat přiznání, pokud měl člověk ještě nějaké jiné zdanitelné příjmy - např. z podnikání OSVČ, z pronájmu nemovitosti, z obchodování na burze, autorské příjmy (např. z psaní knih) atd. Naopak mezi zdanitelné příjmy nepatří různé dávky vyplácené státem - mateřská, rodičovská, důchody, dávky v nezaměstnanosti apod.

Platby GoPay

reklama