reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Rozdělená rezidentura - jak vyplnit DAP?  (Přečteno 5242 krát)

Tomáš

  • Host
Rozdělená rezidentura - jak vyplnit DAP?
« kdy: 24. 03. 2019, 21:32:07 »
Dobrý den,
vloni v polovině září jsem se přestěhoval do Nizozemska. V ČR jsem byl OSVČ, v Nizozemsku také pokračuji jako freelancer (nevykonávám závislou činnost). Podle mého nizozemského daňového poradce se mě týká tzv. rozdělená rezidentura - příjmy do poloviny září budu danit v ČR, od poloviny září v NL. Jak to funguje prakticky v českém DAP? (a) Musím vyplit kromě oddílů 1-7 a Přílohy 1 ještě něco? (kde např. indikuji příjmy z NL, ale uvedu, že je zdaňuji v NL? Nebo mám příjmy po přestěhování v českém DAP zcela ignorovat?) (b) Mám zaslat své DAP na obvyklou pobočku FÚ (dle místa registrace mé OSVČ), nebo na Prahu 1? (c) Mám vyplnit na první stránce "za zdaňovací období 2018", nebo mám vyplnit "... nebo jeho část od 1.1.2018 do 18.9.2018"? Moc děkuji!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Re:Rozdělená rezidentura - jak vyplnit DAP?
« Odpověď #1 kdy: 25. 03. 2019, 09:11:20 »
Domnívám se (ale mohu se mýlit, neb nejsem daňový poradce), že v ČR něco jako "rozdělená rezidentura" neexistuje. Podle českých zákonů jste daňovým rezidentem toho státu, ve kterém jste v daném kalendářním roce žil více než polovinu roku. Vzhledem k tomu, že do NL jste se přestěhoval až v září, vychází mi, že v roce 2018 jste byl daňovým rezidentem ČR. V tom státě, jehož jste daňovým rezidentem, byste měl zdaňovat své celosvětové příjmy. Ovšem pokud jste v obou státech měl zřízen tamní živnostenský list, zřejmě budou oba státy chtít, abyste u nich podal daňové přiznání. V této problematice se zas až tak nevyznám a pochybuji, že zde na fóru najdete mnoho expertů.

Myslím, že byste kromě nizozemského daňového poradce měl kontaktovat ještě českého daňového poradce, aby to s vámi probral z pohledu českých zákonů a předpisů. Nebo se zkusit zeptat na českém finančním úřadě (lze i telefonicky) - ale nejlépe na nějakém krajském FÚ (případně v Praze), kde by snad mohli mít větší znalosti této problematiky než v nějaké "Horní Dolní". Pochybuji, že by vám dokázala poradit řadová úřednice z nějakého menšího FÚ.


 
Platby GoPay

reklama