reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: nevyplněná příloha č.2  (Přečteno 1331 krát)

alena

• Host
nevyplněná příloha č.2
« kdy: 25. 03. 2019, 11:29:13 »
Ahojte, prosím můžete mi někdo poradit? Jsem zaměstnanec, daňové přiznání za mě odevzdali v práci. Nicméně jsem se teď dozvěděla, že bych asi měla vyplnit i přílohu č.2, protože investuji na zonky a moje příjmy přesáhly 6tisíc kč. Bohužel, než jsem se dopátrala pravdy, mám to špatně i za loňský rok a taky za letošní..., protože kolegyně to už poslala. Daňová povinnost mi vychází 0, nicméně nevím, co mi hrozí nebo co mám dělat. Poradíte někdo?

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:nevyplněná příloha č.2
« Odpověď #1 kdy: 25. 03. 2019, 12:07:20 »
V práci za vás žádné daňové přiznání neodevzdávali, letos ani loni, to zaměstnavatel nedělá. Daňové přiznání si můžete podat jedině vy sama na finančním úřadě. Takže je nesmysl, že "kolegyně už to poslala" - ona nikam nic neposílala.

V zaměstnání vám leda udělají "roční zúčtování daně z příjmů". To zaměstnavatel ze zákona může udělat pouze těm svým zaměstnancům, kteří nemají povinnost podat přiznání k dani z příjmů. Pokud některému zaměstnanci vznikla povinnost podat přiznání, zaměstnavatel mu roční zúčtování daně udělat nejenom nemůže, ale dokonce to má zákonem zakázáno.

Povinnost podat si sám přiznání k dani z příjmů na finančním úřadě mají například lidé, kteří podnikají coby OSVČ, mají příjmy z pronájmu, z obchodování na burze, nebo třeba jako ve vašem případě z investování na Zonky.

Váš zaměstnavatel by vám měl vystavit Potvrzení o zdanitelných příjmech. Na webu Zonky píšou, že vám každý rok pro daňové přiznání připraví souhrn vašich výdajů a příjmů na Zonky. Na základě těchto podkladů byste měla vyplnit celé přiznání k dani z příjmů + přílohu č. 2 (investování na Zonky je tzv. ostatní příjem podle § 10, který se uvádí právě do této přílohy). V přiznání si uplatníte veškeré daňové slevy (jako např. základní sleva na poplatníka, daňové zvýhodnění na děti atd.) i nezdanitelné částky (např. životko, penzijko, úroky z úvěru).

Měla jste zaměstnavateli sdělit předem, že máte povinnost podat přiznání, a nežádat ho o roční zúčtování. Takhle bude mít problém i on, protože vám udělal roční zúčtování, ačkoli neměl. Nejsem si jistá, jaké by bylo teď pro zaměstnavatele nejsprávnější řešení. Jestli vám při tom ročním zúčtování vrátil nějakou daň, asi by ji teď měl proplatit Finančnímu úřadu a zároveň si vyžádat od vás, abyste mu ji vrátila. Každopádně zaměstnavatel (či spíše jeho mzdová účetní) z vás nebude mít radost.

Protože lhůta pro podání přiznání k dani z příjmů za rok 2018 dosud neuplynula (máte čas do konce března 2019), když si pospíšíte, ještě stihnete přiznání za r. 2018 podat včas a bez jakýchkoli sankcí ze strany FÚ. Pokud jste ale měla příjmy z investování na Zonky i v roce 2017, tak zde jste termín pro podání přiznání samozřejmě o rok prošvihla. Nevím, zda by bylo lepší co se týče přiznání za r. 2017 "dělat mrtvého brouka" a doufat, že na to FÚ nepřijde (když na to doteď nepřišel) nebo ho podat s ročním zpožděním (zde jsou nějaká pokuta či penále za pozdní podání takřka jisté).

Platby GoPay

reklama