reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Práce v zahraničí  (Přečteno 3946 krát)

Ladislav

  • Host
Práce v zahraničí
« kdy: 08. 04. 2019, 15:19:53 »
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali někdo neví jak je to s daňovou povinností pro námořní posádky. Pracuji na zámořských lodích jako muzikant povětšinou 8 měsíců v roce (2017 a 2018). Jsem občanem ČR, s trvalým bydlištěm v ČR. Podléhám daňové povinnosti v ČR?
Děkuji.
Ladislav

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Patrik Chrz

  • Moderátor
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 103
    • Zobrazit profil
Re:Práce v zahraničí
« Odpověď #1 kdy: 09. 04. 2019, 07:44:25 »
To není úplně jednoduché, záleží na mezistátních smlouvách, třeba zrovna pracovníci na lodích mohou mít jiná pravidla, viz "průšvih" v Nizozemí
https://decinsky.denik.cz/zpravy_region/lodnici-dluzi-na-danich-stat-jim-je-nechce-odpustit-20181229.html

Tohle bych asi opravdu řešil s daňovým poradcem.


Ladislav

  • Host
Re:Práce v zahraničí
« Odpověď #2 kdy: 09. 04. 2019, 11:54:52 »
Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. Případ "námořníků" z Děčína se týká zaměstnanců, kteří pracují v rámci EU, myslím si že "námořníci na moři" by mohli být posuzováni dle jiných pravidel, jako zákon 586/1992 Sb. Zákon o daních, daň z příjmů fyzických osob, který jsem objevil nedávno. Znění §2 odstavec 4) Poplatníky obvykle se zdržujícími na území České republiky jsou ti, kteří zde pobývají alespoň 183 dnů v příslušném kalendářním roce, a to souvisle nebo v několika obdobích; do doby 183 dnů se započítává každý započatý den pobytu. Bydlištěm na území České republiky se pro účely tohoto zákona rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat. Nevím zdali tomu mám rozumět jak je to sepsáno, přeci jen právnická rétorika může skrývat spousty odkazů. Myslíte že je ten zákon jasně dán? Děkuji. Ladislav
 


Ladislav

  • Host
Re:Práce v zahraničí
« Odpověď #3 kdy: 09. 04. 2019, 12:47:49 »
Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. Případ "námořníků" z Děčína, se týkal EU, což si myslím že je zcela jiný případ. Dostal jsem se k zákonu 586/1992 Sb. Zákon o daních, daň z příjmů fyzických osob, znění:

§2 článek 4) Poplatníky obvykle se zdržujícími na území České republiky jsou ti, kteří zde pobývají alespoň 183 dnů v příslušném kalendářním roce, a to souvisle nebo v několika obdobích; do doby 183 dnů se započítává každý započatý den pobytu. Bydlištěm na území České republiky se pro účely tohoto zákona rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.

Tyto podmínky splňuji, pokud však vše dobře chápu a právnická rétorika nehovoří v jinotajích, nebo něco zásadního přehlížím.

Děkuji.
Ladislav
 


Offline Patrik Chrz

  • Moderátor
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 103
    • Zobrazit profil
Re:Práce v zahraničí
« Odpověď #4 kdy: 09. 04. 2019, 13:20:34 »
Jak jsem psal výše - jsou nějaké obecné předpisy a pak různé dvoustranné smlouvy a výjimky, což je případ zrovna těch nizozemských lodníků (a podobnou smlouvu může mít ČR i s jinou zemí, pak může záležet i na tom, v jakém státě je daná loď registrována a podle jakého práva byla sepsána pracovní smlouva). Za normálních okolností by totiž lodníci platili daně v Nizozemí (což dělali), jenže speciální smlouva mezi Československem a Nizozemím ze 70. let minulého století stanovovala výjimku, že danit budou v Československu (tedy dnes v ČR). Nikdo z lodníků to ale nevěděl, tak danili v Nizozemí (a nenechali si daně vrátit, na což je po letech už pozdě) a zároveň jim nabíhal daňový dluh v ČR, kde danit měli, ale nedanili, protože to nevěděli.

Proto bych doporučil daňového poradce, který se zabývá touhle problematikou, ideálně se zaměřením na konkrétní zemi.

Finanční úřad obvykle řeší tzv. daňový domicil, tedy to, kde se poplatník obvykle zdržuje, např. zde má rodinné vazby, trvalé bydliště, nemovitost,... doba pobytu nad 183 dnů tak nemusí být vždy rozhodující, samozřejmě opět za předpokladu, že neexistuje nějaká speciální smlouva mezi těmito dvěma státy (stát, kde poplatník bydlí/pracuje a ČR), která má před obecnou úpravou přednost.

Viz třeba http://denikreferendum.cz/clanek/19601-prespolni-danove-behy-svetovych-sportovcu

Hodně záleží na tom, jak si to který stát hlídá a ve výsledku může hrát roli i to, že má poplatník u svých rodičů stále dětský pokoj a klíč od jejich domu.
« Poslední změna: 09. 04. 2019, 13:34:23 od Patrik Chrz »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Ladislav

  • Host
Re:Práce v zahraničí
« Odpověď #5 kdy: 11. 04. 2019, 07:40:30 »
Děkuji za osvětlení problematiky.
Ladislav


 
Platby GoPay

reklama