reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Pokuta v pracovní smlouvě  (Přečteno 1187 krát)

Archi

  • Host
Pokuta v pracovní smlouvě
« kdy: 09. 04. 2019, 14:13:56 »
Dobrý den všem,

měl bych dotaz ohledně pracovní smlouvy. Zaměstnavatel mi do smlouvy na dobu určitou přidal podmínku, že v případě, kdy dám výpověď před uplynutím této smlouvy, jsem povinnen zaplatit mu odstupné (myšlenu pokutu) ve výši 12-ti průměrných měsíčních výdělků. Zajímalo by mne, zda je toto dle zákoníku práce vůbec možné. Našel jsem, že pokuta může být pouze v případě konkurenční doložky (§310), jinak není žádná jiná uvedena (tudíž platí §346d?). Našel by se tu někdo erudovaný, kdo by mi mohl poradit?

Předem děkuji za jakoukoli pomoc.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Patrik Chrz

  • Moderátor
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 083
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta v pracovní smlouvě
« Odpověď #1 kdy: 10. 04. 2019, 11:28:10 »
Pokud nejde o speciální případ (viz ta konkurenční doložka), tak na to nejspíše nemá nárok. Je fakt, že některé firmy (hodně se to vyskytuje u finančních poradců) si účtují poplatky za školení (které při neodpracování určité doby chtějí zaplatit) případně neuzavírají pracovní smlouvu, ale nutí své "jako zaměstnance" aby se stali podnikateli a pak už se dá sjednat cokoliv.

Vzhledem k poměrně vysoké částce, byť asi s minimální šancí na úspěch ze strany zaměstnavatele, bych se raději poradil s právníkem.


 
Platby GoPay

reklama