reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Daň z příjmu pracujícího důchodce  (Přečteno 4909 krát)

Vladimír

• Host
Daň z příjmu pracujícího důchodce
« kdy: 15. 04. 2019, 07:27:48 »
Na několika stránkách jsem prověřoval jak je to s daní ze mzdy pracujícího důchodce.Zaměstnavatel tvrdí,že žádná sleva na dani neexistuje,ale jak je patrno z několika článků,které jsem prostudoval,tak bych měl mít nějakou úlevu.Jestli jsem tomu dobře rozuměl, tak platím měsíční daň zálohově ve stejné výši jako před důchodem(při porovnání je to tak),ale při ročním vyrovnání bych měl dostat přeplatek zpět.Jak jsem vyčetl,tak při cca 20.000,- Kč hrubého měsíčně by se jednalo o vratku za měsíc cca 1.000,- Kč.Máte s tímto někdo zkušenost,tak prosím poraďte.
Děkuji Vladimír Zuch

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Daň z příjmu pracujícího důchodce
« Odpověď #1 kdy: 15. 04. 2019, 10:46:57 »
O ničem takovém nevím a ani mi to logicky nedává smysl, proč by měl stát podporovat aby ten, kdo pobírá důchod, pracoval.
Jediné, co mě napadá, je možnost si požádat o zvýšení důchodu za odpracovaná léta

https://www.mesec.cz/aktuality/jak-je-to-s-praci-kdyz-pobirate-starobni-duchod/

Lada

• Host
Re:Daň z příjmu pracujícího důchodce
« Odpověď #2 kdy: 15. 04. 2019, 10:58:02 »
Všichni zaměstnanci (a tedy i pracující důchodci) mají nárok na tzv. základní slevu na poplatníka. Ta činí 2070 Kč měsíčně. Ale jelikož píšete, že teď, když jste v důchodu, odvádíte ze mzdy daň ve stejné výši jako před odchodem do důchodu, tak mi z toho vyplývá, že tuto základní slevu na poplatníka vám zaměstnavatel i nadále uplatňuje. Kdyby vám tuto slevu přestal uplatňovat, tak byste nyní musel mít při stejné hrubé mzdě daň podstatně vyšší než před důchodem. Můžete si to zkontrolovat na mzdové pásce, kde by tato sleva měla být uvedena.

Pokud jste invalidní důchodce, existuje ještě daňová sleva na invaliditu. U příjemce invalidního důchodu 1. a 2. stupně je sleva ve výši 210 Kč měsíčně, u příjemce invalidního důchodu 3. stupně je to 420 Kč měsíčně.

Pokud jste ale jenom starobní důchodce (nikoli invalidní), tak nemáte nárok na žádnou jinou daňovou slevu (kromě již zmíněné slevy na poplatníka). Neexistuje žádná speciální daňová sleva pro pracujícího starobního důchodce.

Při ročním zúčtování daně z příjmu nemusíte mít nutně velkou vratku daně. Jestliže jste pracoval po celý rok, přičemž každý měsíc jste obdržel zhruba stejnou mzdu 20.000 Kč hrubého, nebyl jste během roku delší dobu nemocen ani bez zaměstnání, a při ročním zúčtování jste si neuplatnil žádné jiné slevy či odpočty než ty, které již uplatňujete během roku, tak běžně se celkový přeplatek daně pohybuje max. kolem 100 Kč.

Platby GoPay

reklama