Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Prohlášení - růžové  (Přečteno 6644 krát)

Magda Malá

  • Host
Prohlášení - růžové
« kdy: 28. 04. 2019, 10:48:02 »
Dobrý den,
mám prosbu na tento dotaz.
Zaměstnanec nedodal do 8 dnů od nástupu do zaměstnání doklad z ÚP pro uplatnění slevy na poplatníka, proto jsem mu nastavila slevu až od následujícího měsíce - Březen. Nastoupil 15.2. a 24.2. skončil dal výpověď. Data na uplatnění musí navazovat , tedy ukončení vyřazení z UP 14.2. a nástup 15.2. Protože dodal doklad neplatný rok 2018, slevu jsem mu neuplatnila. Je tento postup správný.
Pokud by doklad dodala, sleva by byla v témže měsíci uplatněna.
Děkuji

M.M.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lada

  • Host
Re:Prohlášení - růžové
« Odpověď #1 kdy: 29. 04. 2019, 09:09:51 »
Nechápu, jaký doklad by mu měl ÚP vystavit k uplatnění slevy na poplatníka. Vždyť on nebyl jejich zaměstnanec, takže mu ÚP nevyplácel žádnou mzdu, tím pádem tam nemohl mít podepsané Prohlášení poplatníka a uplatňovat si tam daňové slevy. Na podporu v nezaměstnanosti se sleva na poplatníka (ani žádná jiná sleva) nevztahuje, podpora se přece nedaní.

Slevu na poplatníka není potřeba ničím dokládat - uplatňujete ji zaměstnanci na základě toho, že vám zaměstnanec podepsal Prohlášení poplatníka. Pokud nastupuje zaměstnanec v průběhu měsíce, zeptáte se ho, jestli v tom měsíci nebyl už zaměstnán někde jinde a neuplatňoval si slevy tam. Když řekne, že ne, tak mu slevy můžete uplatnit už za tento měsíc.

Není mi jasné, proč vyžadujete, aby na sebe přesně navazovaly datum jeho vyřazení z ÚP a datum jeho nástupu k vám do zaměstnání. Vždyť mohou nastat i situace, kdy je někdo bez zaměstnání třeba jenom několik dnů (v jednom zaměstnání skončí a příští týden nastoupí do nového) a na ÚP se vůbec nenahlásí. S nárokem na slevu to však nijak nesouvisí.


nova

  • Host
Re:Prohlášení - růžové
« Odpověď #2 kdy: 02. 05. 2019, 18:39:49 »
Pokud podal výpověď, tak je stále ještě Vaším zaměstnancem. Nebo skončil PP ve zkušební době? Ale to byste určitě napsala a nepsala byste o výpovědi.


 
Platby GoPay