reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: odečet děti na mateřské  (Přečteno 12899 krát)

Jitka Kobzinkova

  • Host
odečet děti na mateřské
« kdy: 09. 05. 2019, 13:26:31 »
Dobrý den,jsem na mateřské dovolene,mužu si příšti rok odečíst děti z dani?bere se mateřská dovolena jako přijem? Děkuji Kobzinkova

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamanova

  • Host
Re:odečet děti na mateřské
« Odpověď #1 kdy: 09. 05. 2019, 20:00:08 »
Mateřská dovolená je volno u zaměstnavatele, peněžitá pomoc v mateřství je nezdanitelný příjem, tudíž nelze uplatnit žádné slevy. Pokud budete příští rok mít nějaký zdanitelný příjem a budete splňovat podmínku pro daňové zvýhodnění, pak můžete toto daň. zvýhodnění uplatnit. Pokud budete na rodičovské dovolené bez zdanitelných příjmů, pak nebude z čeho uplatnit. Z dotazu jsem pochopila, že jste samoživitelka (nežijete s otcem dětí ve spol. dom.).


Lada

  • Host
Re:odečet děti na mateřské
« Odpověď #2 kdy: 10. 05. 2019, 09:14:06 »
Z jakých daní? Pokud mateřská (a posléze rodičovská) bude během roku váš jediný příjem, tak si nemáte děti z čeho odečíst, protože z mateřské, rodičovské ani z dalších dávek od státu se žádné daně neplatí.

Děti byste si mohla odečíst jedině pokud byste měla vedle té mateřské ještě nějaký zdanitelný příjem (ze zaměstnání, z podnikání, z pronájmu apod.), z něhož se odvádí daň z příjmu.

Pokud vy nemáte zdanitelný příjem, tak si děti může odečíst váš manžel nebo přítel (otec dětí), jestliže s vámi žije. Nebo jestli žijete ve společné domácnosti se svými rodiči (či rodiči manžela/přítele), mohou si dědeček či babička odečíst z daní svá vnoučata, pokud rodiče oněch dětí nemají příjmy, ze kterých by si mohli slevu na dani uplatnit.


 
Platby GoPay

reklama