reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Podílová mzda - svátek  (Přečteno 10345 krát)

Kuba

• Host
Podílová mzda - svátek
« kdy: 14. 05. 2019, 16:40:49 »
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s proplácením státních svátků, když pracuji na podílovou mzdu (snad to je tak správně).
Pracuji v projekční činnosti a mou hrubou mzdu tvoří X% z ceny realizovaných projekčních prací. Některé projekty vyžadují delší časový úsek než je jeden měsíc (respektive takřka všechny jsou fakturovány za delší dobu, neboť jen vyjádření od dotčených orgánů a správců sítí měsíc trvá, na to vázaná územní, stavební etc řízení...), tedy nejsou v době vyplácení mzdy uzavřené, v tomto případě mi zaměstnavatel vyplácí zálohy na mzdu, které jsme si tak nějak dohodly. Pokud pak v době ukončení zakázky mi ještě něco náleží (= nevybral jsem to vše v zálohách), tak mi to ke mzdě proplatí. Výše mé měsíční mzdy tedy závisí i na počtu pracovních dní v měsíci, pokud je pracovních dnů třeba 22 je mi vyplaceno za 22 dní, pokud je třeba dní 18, tak za 18 dní. Cokoliv navíc (svátky, víkendy, přesčasy) jsou pak jen má dobrovolná vůle a i v docházce je nevykazuji (chci to mít rychleji, nebo naopak nestíhám, tak potřebuji jít do práce). Tolik k popisu mzdy.
Nicméně zpátky k dotazu, pokud je tedy měsíc, kdy jsou nějaké svátky a já tyto dny nejdu do práce a jsem v důsledku svátku doma (kdyby svátek nebyl, šel bych do práce a pracoval), tak za tyto svátky mi není vyplácena žádná náhrada mzdy, tento den je brán jakoby jsem prostě nepracoval = nevydělával = nic mi nenáleží. V realitě to pak vypadá tak, že většinu svátků do práce radši chodím, aby mi zbytečně neunikala mzda. Chtěl bych se tedy zeptat, jestli v případě takto podílové mzdy mám na vyplacení náhrady za svátek nějaký nárok? Děkuji za případnou odpověď a objasnění.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Podílová mzda - svátek
« Odpověď #1 kdy: 15. 05. 2019, 07:10:52 »
A není to vlastně jedno? Pokud máš nárok na - třeba - 10 % z ceny zakázky, tak je fuk, jestli to dostaneš postupně v zálohách, nebo na konci v doplatku, ne?

Kuba

• Host
« Odpověď #2 kdy: 22. 05. 2019, 11:47:57 »
Jedno to právě není ne? Když nejsem podnikatel, ale zaměstnanec. Protože takto žádný svátek pro mě neexistuje. O ten den práce prostě přicházím, kdyby totiž nebyl svátek tak pracuji = udělám víc práce = více vydělám. Takhle si můžu vybrat, jít ve svátek do práce a tedy mít normální pracovní den jako jakýkoliv jiný a na konci měsíce si říct o zálohu i za ten den (na úřad práce se stejně ale vykáže, že jsem nepracoval), nebo zůstat doma a nic nevydělat. Nejsem si jistý, jestli jste mě úplně pochopil (nebo já vás), ale ty svátky mi nikdo nikdy neproplatí, ani na konci, na konci mi jen doplatí pokud jsem v zálohách vybral méně, než mi náleží, to se toho ale netýká. Potřeboval bych tohle asi nějak více vysvětlit jak to funguje.

Lada

• Host
« Odpověď #3 kdy: 23. 05. 2019, 11:23:11 »
Nechápu, v čem vidíte problém. Vždyť zaměstnanci, kteří mají měsíční mzdu (což je drtivá většina kancelářských pracovníků), taky nedostávají svátek, ve který nejdou do práce, proplacený extra navíc. Když máte měsíční mzdu sjednanou třeba ve výši 25.000 Kč hrubého, tak dostanete 25.000 Kč v měsíci, ve kterém je státní svátek, i v tom měsíci, ve kterém žádný svátek není. Vy jste na tom v tomto ohledu v podstatě stejně jako zaměstnanci s měsíční mzdou (jako je třeba ekonom, sekretářka, lékař či učitel).

Co se týče podílové mzdy, také se domnívám, že je víceméně jedno, jestli vám ty peníze zaměstnavatel vyplatí postupně v jednotlivých měsících během roku, nebo až po ukončení toho projektu jako doplatek. Jestliže cena projektu je třeba 500.000 Kč a vaše podílová mzda má být např. 15% z té částky, tj. 75.000 Kč,, tak toto je částka, kterou v souhrnu od zaměstnavatele dostanete za práci na tom projektu. Bez ohledu na to, kolik dnů jste celkem odpracoval, jestli jste pracoval ve svátek či ne, jestli ten projekt trval jen 14 dnů nebo 6 měsíců atd. Jediný rozdíl by měl být v tom, že když si teď vykážete více odpracovaných dnů, tak dostanete větší část té podílové mzdy vyplacenou už teď, a doplatek po ukončení projektu tím pádem bude nižší. Ale neměl byste v celkovém součtu dostat ani víc, ani míň než je dohodnutá výše podílu, tj. zde těch 75.000 Kč.

Cek

• Host
« Odpověď #4 kdy: 23. 05. 2019, 12:56:43 »
Tak ted je to nejake divne, ne? O co prijdete kdyz budete/nebudete pracovat ve svatek? A cim se to lisi od vikendu? Ty pro Vas taky neexistuji?
Nebo to srovnavate s "normalnim platem", ktery je fixni za mesic a nebere svatky a spol v uvahu?

Budto vydelate firme nejaky objem x, ze ktereho mate provizi rekneme 100 tisic, a trva Vam to 3 mesice, kdy dostanete kazdy zalohu treba 1000Kc/odpracovany den - tak rekneme 63 prac dni, takze na zalohach 63 tisic, a zbylych 37 tisic na konci 3. mesice po odvedeni prace, nebo budete pracovat tech 63 dni treba jenom 2 mesice kazdy den, a pak se mesic flakat (pokud nebude jina zakazka), dostanete 63 tisic zalohy za 2 mesice a stejny doplatek 37 tisic - a 2 mesice nebudete mit ani svatky, ani vikendy, nicmene porad dostanete dohromady 100 tisic za stejnou odvedenou praci.

Zamestnavateli je nejspis uplne jedno kolik Vy si vykazete dni (samozrejme pokud se se zalohama vejdete pod celkovou provizi, a ano, musi Vam ty penize dat o neco driv, takze na to musi mit rezervu), pokud na tom za ty 3 mesice spalite 90 dni misto 60, tak Vam da 90 na zalohach a 10 navic na konci. Spis by me teda zajimala ta pracovni smlouva a to, jak on vykazuje Vasi mzdu.

Pokud Vam nevyhovuje zalohovani podle poctu dnu, tak se se zamestnavatelem domluvte na fixni zaloze za mesic, co Vam brani? Uz takhle se to pohybuje podle me uplne mimo zakonik prace, takze je to jedno :-D

Reklama

• Stálý člen

Platby GoPay

reklama