reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Daně a DPH  (Přečteno 4207 krát)

Kateřina

• Host
Daně a DPH
« kdy: 23. 05. 2019, 12:16:12 »
Dobrý den,
jsem nově plátce DPH a není mi jasná jedna věc - až budu příští rok platit daň z příjmů, tak se platí z celé částky, tzn. i s DPH, které mezitím odvedu státu a nic z toho nemám, nebo se daň z příjmů platí opravdu až z mého příjmu, tedy z částy, která mi zůstane po odvodu 15% daně.
Děkuji za odpověď

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Daně a DPH
« Odpověď #1 kdy: 24. 05. 2019, 09:32:32 »
Vzhledem k tomu, jak jste formulovala svůj dotaz, mi připadá, že máte absolutně nedostatečné znalosti nejenom o DPH, ale úplně o všem, co se týče daní. Proto vám důrazně doporučuji navštívit nějakého daňového poradce, který vám všechno vysvětlí (nebo aspoň absolvovat nějaký kurz týkající se podnikání a daní). Nebo ještě lépe - svoje daňové přiznání dejte zpracovat nějaké účetní nebo daňovému poradci. Jinak se můžete ve vztahu k finančnímu úřadu (a patrně i dalším institucím) dostat do pořádného maléru.

Váš příjem není částka po zdanění 15 %. Je to ta částka, kterou právě daníte těmi 15 % (tato 15 % daň se ostatně přímo jmenuje "daň z příjmů"). Vy byste nejprve zdanila váš příjem 15 % daní z příjmů a vyšlou částku pak ještě jednou zdanila tou samou daní, což je nesmysl.

Co se týče DPH - když fakturujete, tak na fakturu uvádíte tzv. základ daně (cena bez DPH), DPH a cenu celkem (základ + DPH). Ten základ daně (tj. částka bez DPH) je to, co budete posléze danit daní z příjmů. Tj. např. na faktuře je základ 10.000, DPH 2.100 a částka celkem je 12.100. Dani z příjmů podléhá těch 10.000 Kč.

Jestli vedete daňovou evidenci (tj. nikoli účetnictví), tak v přiznání k dani z příjmů za rok 2019 daníte pouze ty příjmy, které vám vaši zákazníci zaplatili v roce 2019. Kdybyste třeba vystavila fakturu v prosinci 2019, ale zákazník by ji zaplatil teprve v lednu 2020, tak se to už považuje za příjem roku 2020.

Pokud ale vedete účetnictví, tak se tržby z vystavené faktury daní v tom roce, do kterého spadají svým zdanitelným plněním (tj. datem, kdy bylo prodáno zboží / poskytnuta služba), bez ohledu na to, jestli zákazník tu fakturu už zaplatil, nebo ne. Tj. v tom případě byste fakturu za zboží prodané v prosinci 2019 uváděla do přiznání k dani z příjmů za rok 2019, i když zákazník ji zaplatí třeba až v březnu 2020.

Platby GoPay

reklama