reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Co vše platí OSVČ  (Přečteno 6087 krát)

Veronika

• Host
Co vše platí OSVČ
« kdy: 31. 05. 2019, 16:04:54 »
Dobrý den. Mám v tom trochu chaos. Jestli jsem pochopila správně, tak OSVČ platí zdravotku, sociálku a daň z příjmu. V čem mám největší zmatek je, že někde čtu, že sociální dělá 29,2% po odečtu výdajů a někde čtu, že je to 50% po odečtení výdajů. Jaká je skutečnost u FO? A co se týče zdravotky je to tedy necelých 14% a daň z příjmů je 15% ano? A poslední dotaz je, jestli někde mohu platit tech 15%  daně z příjmů měsíčně, aby mi to nevyskočilo při daňovém přiznání za rok vše najednou.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Co vše platí OSVČ
« Odpověď #1 kdy: 04. 06. 2019, 09:29:19 »
Až budete začátkem příštího roku podávat přiznání k dani z příjmů za rok 2019, tak budete vyplňovat přílohu č. 1, do které uvedete své celkové příjmy a výdaje za r. 2019. Rozdíl mezi nimi je dílčím základem daně z příjmů. A 50 % z této částky je vyměřovacím základem pro výpočet sociálního i zdravotního pojištění OSVČ.

Tj. např. pokud vaše celkové příjmy byly 100.000 Kč a celkové výdaje 40.000 Kč, rozdíl je 60.000 Kč (dílčí základ daně) a z toho po odečtení různých daňových slev, zvýhodnění a odpočtů vypočítáte 15% daň z příjmů. Dále 50 % z těch 60.000 Kč je 30.000 Kč a z této částky se počítá sociální (29,2 %) a zdravotní (13,5 %) pojištění OSVČ.

Zálohy na daň z příjmů se měsíčně v žádném případě neplatí. Stanovení záloh má svá zákonná pravidla a vychází z toho, jak vysokou daň z příjmů jste platila v předchozím roce. Pokud daň činila méně než 30.000 Kč, neplatíte žádné zálohy. Pokud byla daň mezi 30.000 a 150.000 Kč, platíte zálohy pololetně a pokud byla více než 150.000 Kč, platíte zálohy čtvrtletně.

Ale být vámi, zabývala bych se spíš zálohami na sociální a zdravotní pojištění, protože ty se platí měsíčně (také v závislosti na tom, co vám vyšlo v přehledu za předchozí kalendářní rok). Zde pozor na povinnost platit tzv. minimální zálohy (jejichž výši pro každý rok stanovuje stát).

Důrazně vám doporučuji, abyste si našla nějakého daňového poradce, který vám vše, co se tohoto týká, důkladně vysvětlí, protože v tom plavete. Hodně. S radami na diskusních fórech si nevystačíte.

Platby GoPay

reklama