reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Zaručená mzda - 3. skupina práce s hotovostí 16 280 Kč :-)  (Přečteno 6933 krát)

Tomáš Ruprecht

• Host
Dobrý den,

chcu se zeptat - spolu s kamarádem pracujeme v řeznictví (Procházka, PMU CZ, a.s., koncern AGROFERT) v dvousměnném provozu s úvazkem 38,75 hod / týdně. Zaručená mzda pro 3. skupinu (práce s hotovostí) je 16 280 Kč hrubého měsíčně. Já mám jako nový zaměstnanec 16 500 Kč (smlouva podespána 19. února 2019).

Ovšem kamarád má na výplatnici stále 16 000 Kč hrubého a to i na poslední PDF výplatnici z květnové výplaty.

Četl jsem si to vládní nařízení 567/2006 Sb. (viz https://www.mpsv.cz/files/clanky/31799/NV_567_2006__UZ_-_1_1_19_.pdf) a tam jsou 2 pojmy:

A. Zkrácená pracovní doba (zákonem) např. na těch 38,75 hod u dvousměnného provozu
B. Kratší pracovní doba (dvoustranná dohoda zaměstnanec/zaměstnavatel např. na polovičním, tříčtvrtečním úvazku apod.)

Nás se týká (alespoň se tak domnívám) to A. a v tomto případě se nárok na zaručenou mzdu nekrátí poměrově (jako by to bylo u B, kdybych si domluvil třeba 0,75 úvazek apod. - tam by se to samozřejmě krátilo) ale zůstává v plné výši, tedy 16 280 Kč.

Takže mne připadá, že náš zaměstnavatel prostě porušuje vládní nařízení :-(

A pokud to tak je - jakým způsobem má kamarád postupovat při požadavku na přepočítání mzdy od počátku roku 2019? Je na to nějaký speciální formulář nebo nějaký mustr? Díky moc za přípdné odpovědi :-)

S pozdravem a přáním vytuněného a prosluněného předvíkendového dne :-)

Tomáš Ruprecht

řeznictví Procházka - PMU CZ, a.s.
koncern/holding AGROFERT :-)

Tož nekecáme a makáme!!! :-)

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Zaručená mzda - 3. skupina práce s hotovostí 16 280 Kč :-)
« Odpověď #1 kdy: 25. 06. 2019, 09:07:48 »
Neznáme detailně obsah vaší ani kamarádovy pracovní smlouvy a mzdového výměru, takže těžko říci, kde je pravda. Co když má např. váš kamarád trochu jinou pracovní náplň nežli vy?

Na požadavek o přepočítání mzdy žádný formulář není. Váš kamarád normálně zajde za svým zaměstnavatelem (nebo jeho mzdovou účetní) a sdělí mu to, co jste teď vy sdělil nám. Zaměstnavatel mu buďto vysvětlí, proč se mýlí a proč je jeho mzda takto vypočítaná dobře, nebo uzná, že se jedná o chybu, a napraví ji. A nebo se s ním o tom odmítne bavit a "pošle ho někam". Pokud nebude zaměstnavatel spolupracovat a zaměstnanec se bude stále cítit poškozen, může kontaktovat místně příslušný inspektorát práce. Ovšem s tím rizikem, že takovéhoto zaměstnance bude zaměstnavatel "milovat" a na 100 % se s ním rozloučí jak nejrychleji jen bude moci.

Není nutné, abyste zde takto okatě brojil proti Babišovi - v ČR je bohužel spousta firem, které toto vládní nařízení porušují, a nepatří pod Agrofert.

Platby GoPay

reklama