reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Zaměstnanec, prodej knihy na Amazonu  (Přečteno 12540 krát)

Petr Dřímalka

• Host
Zaměstnanec, prodej knihy na Amazonu
« kdy: 28. 06. 2019, 17:47:12 »
Vážená paní, vážený pane,

obracím se na Vás s prosbou o radu. Můj dotaz na Vás se týká platby daně se zahraniční činnosti. Konkrétně:

Chystám se publikovat vlastní elektronickou knihu na Amazonu. V přihlašovacím formuláři chtějí DIČ(TIN) aby mi nestrhli 30 procent daň na americké straně (také píší, že mohu požádat o americký TIN). Jako zaměstnanci na HPP mi daňové přiznání dělá zaměstnavatel. (K tomu mám delší čas pozastavený ŽL na lektorskou činnost, který nemám v úmyslu obnovovat.)

Můj dotaz zní, jak podle Vašeho názoru nejlépe (resp. nejjednodušeji) věc řešit:

Mám na pozastavený ŽL stále DIČ který mohu použít (bez obnovení ŽL), a co to obnáší? (nebo lépe požádat o nový, případně americký, nebo spíše DIČ nepoužít (předpokládám, že pak by došlo v důsledku ke dvojímu zdanění, ale třeba by to bylo jednodušší).

Co je třeba udělat ve věci daní, při předpokládaném výdělku zhruba do 6000 CZK ročně? (Daním příliš nerozumím, preferuji co nejjednodušší cestu, bez nutné registrace jako OSVČ).

Děkuji Vám za odpověď a přeji Vám hezký den.

S pozdravem,
Petr Dřímalka

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Zaměstnanec, prodej knihy na Amazonu
« Odpověď #1 kdy: 03. 07. 2019, 10:43:28 »
Pro upřesnění: zaměstnavatel vám v žádném případě nedělá daňové přiznání. Dělá vám pouze roční zúčtování daně z příjmů. Přiznání byste si musel podat sám na finančním úřadě. Ovšem pokud máte během roku příjmy pouze z tohoto jednoho zaměstnání, tak nemáte povinnost podat přiznání a stačí, když vám zaměstnavatel udělá roční zúčtování. Jakmile však budete mít kromě mzdy ze zaměstnání ještě i jiné příjmy - např. z podnikání na živnostenský list, z pronájmu, nebo ve vašem případě z prodeje e-knihy na Amazonu - tak už vám zaměstnavatel ze zákona nesmí udělat roční zúčtování a vy jste povinen si sám podat přiznání k dani z příjmů na finančním úřadě. Do tohoto přiznání zahrnete veškeré své celosvětové příjmy za ten rok - tj. ze zaměstnání, z podnikání, z pronájmu, autorské honoráře od Amazonu atd.

Bohužel vás nepotěším - nemůžete se vyhnout tomu, abyste se opět stal OSVČ. Na prodej knihy, kterou jste sám napsal, sice nepotřebujete živnostenský list, protože vykonáváte činnost podle Autorského zákona. Ale jedná se i tak o "samostatně výdělečnou činnost", akorát bez živnostenského listu. Což znamená, že si budete muset vyřídit skoro stejné papírování, jako kdybyste začínal živnost - musíte se přihlásit na OSSZ a zdravotní pojišťovnu jako OSVČ (ve vašem případě jim asi jen nahlásíte, že jste obnovil samostatně výdělečnou činnost) a též na finanční úřad jako plátce daně z příjmů (zde asi také jen obnovíte). Jediný rozdíl je v tom, že se nenahlašujete na živnostenský úřad a nepořizujete si živnostenský list. (Svoji starou živnost neobnovujte, s prodejem knihy na Amazonu nemá lektorská činnost nic společného.)

Následně se vzhledem k institucím budete chovat jako normální OSVČ - budete na OSSZ a ZP podávat roční přehledy OSVČ a na FÚ přiznání, budete platit pojistné a daně... Ale to byste měl všechno už znát z předchozího podnikání. Danit budete stejným způsobem, jako kdyby se jednalo o příjem z podnikání v ČR (akorát si musíte peníze od Amazonu přepočítat z cizí měny na české koruny). Výše předpokládaného zisku z prodeje knihy na to nemá žádný vliv - stejně byste musel postupovat, i kdyby byl předpokládaný roční zisk z knihy třeba jen 100 Kč...

Takže svoje DIČ samozřejmě Amazonu nahlaste. Je podle mě zbytečné snažit se získat ten jejich TIN, když stejně budete muset v ČR opět začít používat svoje DIČ. (Nebudete si žádat o nové, to staré stále platí.) Jen pro upřesnění - když se zde zmiňuji o DIČ, mám na mysli daňové identifikační číslo, které Finanční úřad přiděluje všem OSVČ, nikoli o registraci k DPH.

Je možné, že vám budou vyvstávat nějaké povinnosti vzhledem k DPH (obchodujete s Amazonem, což je zahraniční firma, takže mě napadá problematika reverse charge), ale v tomto směru se necítím povolaná radit a doporučuji obrátit se na daňového poradce, který má s tímto zkušenosti.

Petr Dřímalka

• Host
« Odpověď #2 kdy: 08. 07. 2019, 15:09:16 »
Děkuji Vám za informace. Prosím pokud možno ještě o upřesnění.

Kdybych tedy měl jako zaměstnanec vedlejší příjem z autorského práva ke knize:
pokud bych se registroval u finančního úřadu jako OSVČ, platil bych více (nebo jinak) zdravotní nebo sociální pojištění?

Ale hlavně:
Nacházím často informaci, že kdo si jako zaměstnanec přivydělal do 6 tisíc ročně, nemusí přiznání vyplňovat. Je možné toto použít? Popravdě mi asi nestojí za to dělat veškerou administrativu sám - tím spíše, že výdělek bude pravděpodobně minimální (a pokud nedosáhne určité částky kterou Amazon proplácí, také možná žádný). Proto mě zajímá jakékoliv jednoduché řešení a nevadí mi, pokud při tom přijdu o větší část výdělku. Bylo by možné použít zásadu o 6 tisících abych nemusel řešit daně a přiznání, popř. bylo by možné nějak uplatnit srážkovou daň - tak abych nemusel věc řešit? Popř. mohu na Amazonu uvést DIČ z pozastaveného ŽL a přihlášení na finančním úřadu řešit až (pokud) mi přijdou nějaké peníze (a při částce do 6000 ročně třeba vůbec ne?) Děkuji Vám za odpověď.

Lada

• Host
« Odpověď #3 kdy: 09. 07. 2019, 10:15:55 »
Nevím, co myslíte tím "registrovat se u finančního úřadu jako OSVČ". U FÚ se registrujete jako plátce určité daně - zde daně z příjmů fyzických osob. Registrace k této dani patří mezi povinné registrace - každý je povinen podat přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob u příslušného FÚ do 15 dnů ode dne, ve kterém započal vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů ze samostatné činnosti. Přitom bohužel nehraje žádnou roli, zda si touto výdělečnou činností vůbec něco vyděláte. Tj. jakmile začnete prodávat svou knihu na Amazonu, vzniká vám povinnost registrovat se do 15 dnů k dani z příjmů fyzických osob - i kdyby si tu knihu vůbec nikdo nekoupil a vy byste tedy za celý rok vydělal 0 Kč. Toto je myslím zároveň i odpověď na otázku, zda můžete přihlášení na FÚ řešit teprve až vám přijdou nějaké peníze.

Co se týče platby sociálního a zdravotního pojištění - sazby jsou pro všechny občany ČR stejné (i pro zaměstnance, akorát za ně část odvádí zaměstnavatel). Liší se jen to, jak vysoké jste během roku povinen platit zálohy na tato pojištění a zda pro vás platí tzv. minimální vyměřovací základ. To závisí na tom, jestli jste OSVČ hlavní nebo vedlejší - definice a rozdíly si na webu najděte sám. Ve vašem případě byste jakožto zaměstnanec byl OSVČ vedlejší.

Srážkovou daň nelze použít. Nešlo by to ani v případě, že byste svou knihu neprodával sám na Amazonu, ale vydalo by ji a prodávalo nějaké české vydavatelství, které by vám pouze vyplácelo tantiémy. Autoři knih mají prostě ze zákona povinnosti obdobné povinnostem OSVČ podnikajícím na živnostenský list. Tyto povinnost nemají např. autoři novinových článků - pokud si měsíčně vydělají od jednoho vydavatele méně než 10.000 Kč, tak mají jen srážkovou daň a nic neřeší. Ale bohužel autoři knih, malíři obrazů, herci apod. takovou výjimku nemají.

Pokud budete po celý rok zaměstnancem a váš příjem z Amazonu bude v tom roce nižší než 6.000 Kč, patrně opravdu nebudete mít povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Pozor - zohledňují se příjmy (tedy to, co vám Amazon vyplatí), nikoli zisk. Ale roční přehledy na OSSZ a zdravotní pojišťovnu stejně podat musíte i v tomto případě - takže neuniknete tomu, že budete muset spočítat, jaké jste v tom roce vlastně měl příjmy a výdaje.

Platby GoPay

reklama