reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: daně , pojištění  (Přečteno 995 krát)

david

  • Host
daně , pojištění
« kdy: 17. 07. 2019, 10:22:21 »
Zdravím. Potřeboval bych poradit ohledně měsíčního placení . Je mi 19 student již nejsem, pracuji na DPP a měsíčně mám někdy 8 a někdy 11 000kč. Jak je to s placením sociálního, zdravotka atd ? Děkuji a přeji příjemný zbytek dne.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Re:daně , pojištění
« Odpověď #1 kdy: 18. 07. 2019, 09:34:25 »
Z dohody o provedení práce odvádí daně, sociální i zdravotní pojištění zaměstnavatel. Správně je spočítat a odvést příslušným institucím je jeho povinnost. Ale pozor na to, že vy máte povinnost odvádět na svou zdravotní pojišťovnu každý měsíc za sebe zdravotní pojištění, pokud je za vás neodvádí zaměstnavatel alespoň ve výši z minimálního vyměřovacího základu (což ve vašem případě neodvádí).

Z pohledu zdravotní pojišťovny jste tzv. OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů), což je každý, kdo po celý kalendářní měsíc nemá příjmy ze zaměstnání, ze samostatné výdělečné činnosti a není za něj plátcem pojistného stát. Do této kategorie patří i lidé, kteří pracují na DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně (protože z té se neodvádí soc. a zdrav. pojištění). Tou hranicí 10.000 Kč je myšlena tzv. hrubá mzda, tj. před sražením daně a pojistného, nikoli čistá mzda. OBZP má povinnost si platit sama zdravotní pojištění ve výši 13,5 % z minimálního vyměřovacího základu, kterým je aktuálně platná minimální mzda. V roce 2019 je minimální mzda 13.350 Kč (opět je zde míněna hrubá mzda) a pojistné OBZP je tím pádem 1803 Kč měsíčně.

Takže za každý měsíc, ve kterém na DPP dostanete odměnu menší než 10.000 Kč hrubého, jste povinen zaplatit své zdravotní pojišťovně celých 1803 Kč. A za každý měsíc, ve kterém jste měl odměnu sice vyšší než 10.000 Kč, ale zároveň nižší, než je minimální mzda 13.350 Kč, musíte své zdravotní pojišťovně doplatit rozdíl mezi 1803 Kč a tím, co z vaší odměny odvedl na zdrav. pojištění zaměstnavatel. Pokud byste ale měl v některém měsíci odměnu alespoň ve výši minimální mzdy (tj. aktuálně 13.350 Kč a vyšší), tak nemusíte už doplácet nic.

Když zdravotní pojišťovně nebudete platit pojištění v předepsané výši, tak pár měsíců počká, až se tam nahromadí větší dluh, a pak bude dlužné pojistné po vás tvrdě vymáhat, třeba i v exekuci. Proto, když už jste někde zaměstnaný, je pro vás v tomto ohledu výhodnější nepracovat na DPP, ale na řádnou pracovní smlouvu s měsíční mzdou alespoň ve výši minimální mzdy, ze které za vás zaměstnavatel odvádí pojistné a vy nemusíte nic řešit.

Co se týče sociálního pojištění, tak tam (na rozdíl od zdravotka) nemusíte v tomto případě platit nic. Akorát se vám tato doba, po kterou neplatíte žádné sociální pojištění, nebude počítat na důchod jako odpracovaná.


Michal H.

  • Host
Re:daně , pojištění
« Odpověď #2 kdy: 18. 07. 2019, 13:12:38 »
Myslet byste měl hlavně na zdravotní pojištění, které musejí mít zaplacené všichni povinně. Když není součet měsíčních výdělků z dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele vyšší než deset tisíc korun, můžete volit ze dvou možností danění. Pokud u zaměstnavatele nepodepíšete prohlášení k dani, zaměstnavatel z vašeho příjmu strhne patnáctiprocentní srážkovou daň. Příjem z dohody potom tvoří samostatný daňový základ, po odečtení srážkové daně už ho nemusíte nikde vykazovat. Můžete ho ale dobrovolně zahrnout do daňového přiznání – když v daném roce budete mít celkově pouze nízké příjmy, získáte sraženou daň zpátky. Započtení příjmů už zdaněných srážkovou daní umožní víc (nebo i plně) využít daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. Po konci roku požádáte zaměstnavatele o potvrzení o příjmu, které přiložíte k daňovému přiznání.

Když u zaměstnavatele prohlášení k dani podepíšete, zaměstnavatel z vaší odměny strhne patnáctiprocentní zálohu na daň z příjmů a odečte daňové slevy, na které máte nárok
tady je toho více, včetně přehledů:
Zdroj: https://www.penize.cz/mzda-a-plat/329866-dohoda-o-provedeni-prace-a-dohoda-o-pracovni-cinnosti-2018-rady-a-kalkulacka


Mainheim

  • Host
Re:daně , pojištění
« Odpověď #3 kdy: 18. 07. 2019, 14:02:18 »
doporucuju si zavolat a pozjistit co a jak to je to nejjednodussi co muzes udelat, zensky radi poradi


 
Platby GoPay

reklama