reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Snížená daň na poplatníka  (Přečteno 1340 krát)

Jana

• Host
Snížená daň na poplatníka
« kdy: 15. 07. 2019, 09:53:06 »
Dobrý den, ráda bych se v předstihu informovala na Roční zúčtování daně z příjmů za rok 2019. Pokud v roce 2019 odpracuji např. pouze 4 měsíce a zbytek roku budu registrována na pracovním úřadě (předčasný důchod v lednu 2020) tzn. bez zdanitelných příjmů, je možno tzv. sníženou daň na poplatníka v částce 2070 Kč měsíčně uplatňovat i těch zbývajících 8 měsíců? Tzn. že se odečte za rok celkově 24840 Kč nebo jen za ty 4 měsíce, kdy jsem pobírala mzdu? Děkuji

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Snížená daň na poplatníka
« Odpověď #1 kdy: 18. 07. 2019, 08:50:30 »
Nejmenuje se to "snížená daň", ale "daňová sleva". A každý člověk má nárok na to, aby v ročním zúčtování daně (nebo v daňovém přiznání) uplatnil celou roční částku této základní slevy na poplatníka, tj. 24840 Kč, bez ohledu na to, jestli pracoval po celý rok, nebo jen po část roku.

Musíte však počítat s tím, že se vám vrátí peníze maximálně do výše daně, která vám v tom roce byla sražena ze mzdy. Tj. pokud jste odpracovala třeba jen 4 měsíce a za toto období vám byla sražena zálohová daň v celkové výši 8000 Kč, tak více než těch 8000 Kč vám v ročním zúčtování nebude vráceno, i když si uplatníte celoroční slevu ve výši 24840 Kč. Pokud byste ale měla velmi dobře placené zaměstnání, ve kterém by vám za ty 4 měsíce byla celkem sražena zálohová daň ve výši třeba 30000 Kč, tak byste dostala vráceno 24840 Kč.

O provedení ročního zúčtování daně máte právo požádat firmu, která v tom roce, kterého se zúčtování týká, byla vaším posledním zaměstnavatelem. Tj. i kdybyste tam ukončila pracovní poměr třeba v dubnu, tak pokud jste poté už neměla jiného zaměstnavatele, jsou oni stále vaším posledním zaměstnavatelem a mají povinnost vám na vaši žádost udělat roční zúčtování. Žádost musíte podat začátkem roku 2020, nejpozději do 15.2.2020, a to písemně (podpisem příslušné kolonky ve formuláři Prohlášení poplatníka).

Michal H.

• Host
« Odpověď #2 kdy: 18. 07. 2019, 13:09:06 »
 Dobrý den, je to celkem nové pravidlo, ale na slevu mají nárok všichni poplatníci (podnikatelé, zaměstnanci, starobní důchodci, matky na mateřské atd.), kteří měli alespoň po část roku zdanitelné příjmy. Sleva se vždy uplatňuje v plné roční výši, a to i v situaci, kdy výdělečná činnost trvala pouze několik měsíců.

Jana

• Host
« Odpověď #3 kdy: 24. 07. 2019, 10:42:36 »

Mockrát děkuju za vyčerpávající odpověď. Zadala jsem údaje do daňové kalkulačky a tam mi to právě vyhazuje minus 8057 Kč, což se rovná výši zálohové daně odvedené za ty 4 měsíce. Takže mohu očekávat, že mi v březnu vrátí tuto částku? Uvažovala jsem i o odpočtu daně za Penzijní spoření, ale to v tomto případě už zřejmě nemá smysl, vzhledem k tomu, že mi vyšší částka nemůže být vracena..

Ještě bych se ráda zeptala, jestli o Roční zúčtování daně musím požádat bývalého = posledního zaměstnavatele nebo si ho můžu vyplnit sama? Potvrzení o příjmu a zaplacených daňových zálohách atd. jsem od zaměstnavatele obdržela při ukončení prac. poměru, takže údaje znám.
Děkuji

Lada

• Host
« Odpověď #4 kdy: 24. 07. 2019, 16:10:32 »
Pokud zálohová daň za ty 4 měsíce byla 8057 Kč, tak to je částka, kterou dostanete vrácenou. Máte pravdu, že nemá smysl uplatňovat si kromě základní slevy na poplatníka ještě nějaké jiné odpočty, protože víc se vám už stejně nevrátí.

O provedení ročního zúčtování daně žádáte posledního (nyní již bývalého) zaměstnavatele. Pokud si ho chcete raději udělat sama, pak neděláte "roční zúčtování daně", ale normálně podáváte na finančním úřadě daňové přiznání k dani z příjmů. K vyplnění tohoto přiznání Vám stačí údaje z potvrzení o příjmu, které jste již obdržela od zaměstnavatele. Jestliže váš jediný zdanitelný příjem za rok 2019 je ten ze zaměstnání, tak můžete použít jednoduší dvoustrannou verzi formuláře (standardní formulář má 4 strany). Formulář v tištěné podobě dostanete na vaší pobočce FÚ, v elektronické podobě je k dispozici např. na webu EPO. Potvrzení o příjmu od zaměstnavatele k daňovému přiznání připojíte jako přílohu.

Ale obvykle je pro ty, kteří nemají povinnost podat daňové přiznání, snazší požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně. Nemusí vyplňovat daňové přiznání (s čímž si lidé mnohdy nevědí rady) a často také dostanou peníze rychleji, protože FÚ si s tím dává na čas a vratku daně posílá nejdříve v dubnu, kdežto zaměstnavatel může roční zúčtování provést třeba již v březnu.

Reklama

• Stálý člen

reklama

nova

• Host
« Odpověď #5 kdy: 24. 07. 2019, 20:23:09 »
Pokud máte již potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele, podejte si na začátku příštího roku daň. přiznání na finančním úřadu. Vrátí se vám celých 8057 Kč. Příjem za podporu v nezaměstnanosti se do daň. přiznání neuvádí.

Platby GoPay

reklama