reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: nutnost posílat 1,5 násobek splátky hypotéky  (Přečteno 30895 krát)

Offline Roman Bílek

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
nutnost posílat 1,5 násobek splátky hypotéky
« kdy: 18. 07. 2019, 22:22:14 »
Byl jsem se informovat na hypotéku u hypoteční banky, řekli mi, že bude potřeba založit si účet, na který budu splácet, u čsob. S tím bych neměl problém, ale další podmínka je, aby mi na ten účet chodil 1,5 násobek měsíční splátky hypotéky. Netuší někdo, proč? Prý si ten půlnásobek můžu hned refundovat zpátky, ale co to jako je? Hypotéka bude dobrejch 15 tisíc a ještě půlnásobek? Kde na něj mám jako brát, a když už bych měl, proč mám šašit s platbami tam a zpátky, Nevíte, co to je za oběžující podmínku? Děkuju moc! Bílek

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:nutnost posílat 1,5 násobek splátky hypotéky
« Odpověď #1 kdy: 19. 07. 2019, 05:40:47 »
Každá banka má nějaké podmínky, klient na ně může přistoupit nebo nemusí a může zkusit vyjednat si jinde jiné.

Každopádně v obecné rovině není požadavek na to, aby klient měl příjem ve výši 1,5 násobku hypotéky nijak přehnaný a je dokonce mírnější, než jsou doporučení ČNB.

„V aktuálním doporučení z letošního (článek byl vydaný před rokem, takže vlastně loňský červen) června stanovila ČNB hodnoty, kterými by se měly od října řídit všechny banky. DTI maximálně 9 znamená, že výše dluhu žadatele o hypotéku by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. DSTI maximálně 45 % pak stanovuje, že žadatel může na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 % čistého měsíčního příjmu,“

Jen ne všechny banky vyžadují, aby měl klient běžný účet u stejné banky. Osobně bych se tomu snažil spíše vyhnout, není dobré, když má banka příliš velký přehled o klientových změnách příjmů, může toho zneužít při žádosti o novou fixaci, už jsem se s tím setkal (v případ poklesu příjmů byla nově nabídnutá sazba výrazně vyšší, než bylo na trhu obvyklé, protože banka věděla, že klient nemá možnost refinancovat).

Offline Roman Bílek

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 22. 07. 2019, 12:02:02 »
Děkuji za odpověď. Už jsem dostal návrh hyposmlouvy, kde je uvedeno:  Dlužník bere na vědomí, že mu byla poskytnuta sleva z úrokové sazby Úvěru ve výši 0,2 procentního bodu na základě skutečnost, že se Dlužník dobrovolně rozhodl a) sjednat a neznemožnit splacení Úvěru formou inkasa ze zřízeného účtu u ČSOB a současně převádět alespoň 1,5 násobek aktuální výše měsíční anuitní splátky Úvěru na tento sjednaný účet.
Takže je to "cena" za tu sníženou sazbu. Ale proč to ta ČSOB chce? Když si ten přebytečný půlnásobek mohu hned vzít zpátky?? Bílek

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 22. 07. 2019, 12:48:31 »
jak jsem psal výše, banka bude mít přehled o tvých příjmech a může toho využít při relaxaci - například pokud ti klesne výplata, bude vědět, že tě může více "natáhnout " , protože jí neutečeš.

Offline Roman Bílek

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 22. 07. 2019, 13:21:08 »
Díky moc. Plat mám tabulkový a v podstatě stejně jinou možnost nemám :) Děkuji, zdravím, Roman Bílek

Reklama

• Stálý člen

reklama

Bakula

• Host
« Odpověď #5 kdy: 22. 07. 2019, 15:44:59 »
tak alespon vim jake bance se vyhnout diky

Offline Roman Bílek

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 23. 07. 2019, 07:30:51 »
Je otázka, jestli to u jiné banky bude lepší  ::) když je to vlastně "cena" za lepší sazbu

Platby GoPay

reklama