reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Nákup auta do podnikání  (Přečteno 541 krát)

Offline ondracr

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Nákup auta do podnikání
« kdy: 13. 08. 2019, 14:31:23 »
Dobrý den,
žena je OSVČ a je plátce DPH. Chtěli by jsme koupit nový vůz za 714000,-Kč. Chtěl jsem se zeptat jestli se to vyplatí a pokud ano, tak jestli je lepší přes leasing nebo platit v hotovosti. Dále bych se chtěl zeptat jak je to s odpisem v daních.
Děkuji Ondráček

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Nákup auta do podnikání
« Odpověď #1 kdy: 13. 08. 2019, 19:31:39 »
Auto je ve 2. odpisové skupině, odepisuje se 5 let. Ale pokud byste si ho pořídili na leasing, tak ho odepisovat nebudete vůbec, protože nebude vaše, ale leasingovky (do nákladů si budete dávat leasingové splátky). Odepisovat se dá jedině tehdy, pokud auto bude vaším majetkem (respektive majetkem vaší ženy coby OSVČ), tj. pokud si ho koupíte za vlastní peníze nebo na úvěr.

Co se týče ostatního, tak to si musíte vyhodnotit sami, jestli se vám to vyplatí a jakým způsobem to chcete financovat. Každý člověk má jiné požadavky a priority, co se jednomu jeví jako výhoda, to může druhý považovat za nevýhodu. Výhodou je, že si manželka bude moci v přiznání k DPH uplatnit DPH z nákupu vozidla. Ale jak posoudit zda je vůz levný či drahý, když ani nevíme, jaká je to značka? Jak posoudit, jestli se vyplatí ho koupit, když netušíme, k čemu ho v podnikání hodláte používat?

Ondráček

• Host
Re:Nákup auta do podnikání
« Odpověď #2 kdy: 14. 08. 2019, 09:40:23 »
Dobrý den,
děkuji moc za odpověď. Protože se v tomto nevyznám, tak jsem chtěl poradit což se mě asi dostalo.
Ještě bych chtěl dovysvětlit:
- jestli je auto drahé nebo ne, to neřeším. (Je to Fiat Ducato a cena je 715000,-Kč)
- manželka má čalounictví, takže auto budeme používat k převážení nábytku, popřípadě materiálu
Ještě jednou moc děkuji, Ondráček

Platby GoPay

reklama