reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Převod peněz do Kazachstánu  (Přečteno 17180 krát)

Offline Honza_vm

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Převod peněz do Kazachstánu
« kdy: 22. 08. 2019, 22:57:12 »
Dobrý večer,
poradil by mi prosím někdo jak co nejlevněji poslat platbu do Kazachstánu?
Příjemce platby přijme buď USD nebo KZT.

Děkuji,
Honza

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Převod peněz do Kazachstánu
« Odpověď #1 kdy: 23. 08. 2019, 07:41:05 »
o jakou má jít částku?

Offline Honza_vm

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 23. 08. 2019, 08:02:47 »
Jde o částku ve výši cca 5000 USD.

Honza

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 23. 08. 2019, 08:24:16 »
Volal jsem si do jedné z mých bank (konkrétně Creditas) - a žádné omezení, co se týče bankovních převodů do Kazachstánu není, tj. jedna z možností je bankovní převod.
Problém může být v tom, že tvoje banka nemusí umět KZT, tj. bude nutné převod provést v jiné měně, např. ty dolary. Jakou máš banku? Dotazoval ses tam na možnost převodu?

Poplatek je obvykle 1 % z ceny převodu při volbě "SHA", v tom případě bude ale příjemce platit poplatky své banky + případné poplatky korespondenčních bank. Je také možné poslat jakou "OUR", kdy platíš všechny poplatky, tam nelze ale předem určit, kolik to bude (záleží na výši poplatků tvé banky a poplatků korespondenčních bank "na cestě"). Některé banky a devizové společnosti mají "OUR" platby za paušál, třeba 500 Kč (to je velmi výhodná cena).

Levnější možností než banky, jsou devizové společnosti (Akcenta, SAB, Divíšek, Easychange,...), lze tam získat lepší kurz. Bohužel tyto společnosti nebývají příliš vstřícné k malým a jednorázovým platbám, tj. uzavřít u nich rámcovou smlouvu pro běžného občana není tak jednoduché.

Pro drobné platby je tu Revolut, ale zrovna zde si nejsem jist, jestli ho použít. Revolut má totiž poměrně "nekonzistentní" hlídání AML a mám obavu, aby zrovna tahle platba (zejména, když to bude první platba) jim "nevyskočila" jako podezřelá a ty sis pak několik týdnů nedopisoval s jejich pobočkou v Litvě, aby ti peníze vrátili.

Pak jsou různé nestandardní způsoby, např. poslat na místo poštou platební kartu, se kterou dotyčný zaplatí nebo vybere za bankomatu. Záleží na účelu platby (u platby za zboží by to nešlo, pokud potřebuješ poslat peníze kamarádovi, je to někdy dobrá varianta).
« Poslední změna: 23. 08. 2019, 08:33:44 od Patrik Chrz »

Offline Honza_vm

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 23. 08. 2019, 08:31:55 »
Patriku děkuji za vyčerpávající odpověď.
Také to řeším se svou bankou, ale překvapily mě vysoké poplatky za transakci ve výši jednotek tisíc Kč.
Proto hledám levnější alternativu.
Mám erste premier.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 23. 08. 2019, 08:37:43 »
Jinou banku nemáš? Koukám třeba do toho ceníku Creditas a tam je OUR platba za 850 Kč (rozdělena na poplatek za odchozí platbu SHA/OUR 150 Kč a příplatek za OUR 700 Kč), což mi přijde poměrně fér (na cílový účet tak dorazí skutečně odeslaná částka). Navíc Creditas má poměrně příznivé kurzy (ne tak dobré jako devizovky, ale lepší než většina bank)

Jestli posíláš cizoměnové platby častěji, zkus uzavřít smlouvu s některou z devizovek.

Provovnání kurzů USD - deviza-prodej:
Creditas: 23,533
Česká spořitelna: 23,866
Easychange: 23.39

Při 5000 USD už to má smysl brát do úvahy + k tomu rozdíly v poplatcích, určitě bych upřednostnil "OUR" poplatek za paušál
« Poslední změna: 23. 08. 2019, 08:43:01 od Patrik Chrz »

Offline Honza_vm

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 23. 08. 2019, 08:53:30 »
Patriku bank mám víc - včetně Creditas.
V Erste si zkouším vyjednat individuální podmínky pro tuto platbu.

Pokud bych použil Creditas - OUR - byla by cena platby 850,- a příjemce by již žádný poplatek neplatil?
Rozumím tomu správně?

Díky,
Honza

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 23. 08. 2019, 09:38:34 »
Přesně tak, pokud je dohodnuta platba "OUR", tak veškeré náklady platí odesilatel. A pokud je dohodnuta za paušál (což moc bank nenabízí), tak tím lépe.

Ještě bych zkusil "polechatat" tu Creditas, třeba se také budou dát vyjednat lepší podmínky (kurz), i když 5000 USD je pořád pro banku malá částka. Jestli hodláš platit častěji, určitě bych zauvažoval nad nějakou devizovkou.

Offline Honza_vm

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 23. 08. 2019, 10:01:58 »
Patriku je to jednorázová platba.
OUR u Creditasu je ten zmíněný paušál - tj. fakt zaplatím jenom 850,-? A již nic víc?
Bankéřka v Erste mi totiž říkala, že oni sami dopředu neznají náklady transakční banky, tak mi dopředu nedokáže dát fixní cenu.

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 23. 08. 2019, 10:20:21 »
Přesně tak, když je to za paušál, tak je to za paušál. Zkrátka banka na sebe bere riziko, že to bude víc (na druhou stranu jí to nutí pečlivěji vybírat trasu převodu, aby to nešlo přes moc korespondenčních bank; když ví, že "to klient zaplatí", tak můžou být v pokušení to směrovat přes banky z vlastní finanční skupiny i když cena převodu bude nakonec vyšší - však klient to zaplatí a oni vydělají víc).

Přístup Erste je - zkrátka - přístup Erste - riziko přesunout na klienta a mít zajištěný příjem. Přesně takhle tlačili na mne, když chtěli, abych si u nich sjednal investice nebo životní pojištění. Když jsem odmítl, že je to jednostranně výhodné pro banku, tak mi řekli, že na každém obchodu musí jedna strana vydělat :), no a učet mi vypověděli.

Offline Dalibor Z. Chvátal

• Admin
  • Profík
    • Zobrazit profil
    • Měšec.cz
« Odpověď #10 kdy: 23. 08. 2019, 12:27:54 »
Nevím jak to dělá Citfin, ale co jsem kdy přes něj posílal do Ruska a Číny, vždy přišlo v plné palbě bez stržených poplatků. Posílal jsem SHA.

Offline Honza_vm

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 28. 08. 2019, 22:04:07 »
Ahoj,
jen pro ostatní - kdyby to někdo v budoucnu řešil.
Nakonec jsem si vyjednal v Erste individuální podmínky, takže to nakonec vyšlo levněji než přes Creditas.
Nicméně Creditas bych asi zkusil při příští platbě. Nevycházel vůbec špatně a třeba by se s nimi dalo také jednat.

Platby GoPay

reklama