reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: daň z nemovitosti  (Přečteno 5388 krát)

Offline JiriNovotny1980

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
daň z nemovitosti
« kdy: 04. 09. 2019, 19:14:20 »
ahoj chtěl bych poprosit o dotaz.

Matka na mě převedla darem pole. Před 4 lety.
Teď to chce obec ode mě vykoupit, protože tam staví dálnici. Když jim to teď prodám, podle mě budu platit daň z příjmu, protože neuplynulo 5 let od převodu (tedy přepis jména na katatru v listu vlastnictví).
Kamarád mně ale říkal, že v případě, že prodávám obci, že jde o veřejný zájem a daň se na to nevztahuje. Je to tak, nebo říká nesmysl?
Mně Google nepomohl, resp. potvrdil mou verzi.

Děkuji moc za odpověď

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Jonas

  • Host
Re:daň z nemovitosti
« Odpověď #1 kdy: 04. 09. 2019, 22:02:52 »
Podmínky pro osvobození při prodeji pozemku jsou v § 4 odst. 1 písm b) zákona oo dani z příjmu a o prodeji obci tam nic není, takže skutečně platí časový test 5 let (to pomýlení možná vzniklo kvůli ustanovením daně z nabytí nemovitých věc, tak určité výjimky jsou). Takže buď počkat nebo zaplatit daň 15% z příjmu.


Offline JiriNovotny1980

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:daň z nemovitosti
« Odpověď #2 kdy: 05. 09. 2019, 15:22:28 »
super,
Jonas díky za kvalifikovanou odpoved.


Offline Patrik Chrz

  • Moderátor
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 100
    • Zobrazit profil
Re:daň z nemovitosti
« Odpověď #3 kdy: 05. 09. 2019, 20:46:23 »
Doufám, že si to pamatuji správně, ale daň se platí jen ze zisku, tedy o to, o kolik dráž se daná věc koupí, než za kolik ji daný člověk nabyl. A to nabytí se, dle mého názoru, bere odhadní cena v době darování, tj. 15 % daň nebude z celé hodnoty.

Každopádně určitě by bylo možné s obcí uzavřít nějakou dohodu, např. nájem s následnou koupí, nebo něco takového, nebo jednoduše prodej o něco odložit.


Jonas

  • Host
Re:daň z nemovitosti
« Odpověď #4 kdy: 06. 09. 2019, 21:32:15 »
Doufám, že si to pamatuji správně, ale daň se platí jen ze zisku, tedy o to, o kolik dráž se daná věc koupí, než za kolik ji daný člověk nabyl. A to nabytí se, dle mého názoru, bere odhadní cena v době darování, tj. 15 % daň nebude z celé hodnoty.
To je pravda, to mně nedošlo. Je to popsané tady: http://www.danovetipy.cz/clanky/detail/nemovitosti-54

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline JiriNovotny1980

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:daň z nemovitosti
« Odpověď #5 kdy: 14. 09. 2019, 17:32:23 »
Patriku, je to jak píšete, s tím jsem počítal, jen mi přišlo škoda vyhodit pár tisíc jen tak. Takže jsme se domluvili s obcí, že chvíli počkáme na splnění časového testu a je to :)


Jarmila

  • Host
Re:daň z nemovitosti
« Odpověď #6 kdy: 16. 09. 2019, 17:52:35 »
Máme v rodině stejný problém. Měla jsem pozemek a darovala dceři, ta ho chce prodat a koupit si větší. Časový test 5 let se vztahuje i na pozemky, tudíž musí s prodejem ještě rok počkat, protože na darování se nevztahuje předchozí držba předchozího majitele,ta platí jen u dědictví. Časový test nemusí být dodržen, pokud do roka (Lomikare, Lomikare, do roka a do dne, hin sa hukáže...) použijete urtžený peníz na řešení své bytové potřeby. Což asi nepoužijete, že.


Offline nubufuso

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:daň z nemovitosti
« Odpověď #7 kdy: 19. 09. 2019, 10:28:02 »
já mám problém se státním pozemkovým fondem, který mi každý rok posílá složenku za pronájem pozemku, ale mám už asi 5 let požádáno o odkoupení a nikdo se tam k tomu nemá, slečna s kterou jsem to řešil je na mateřsé byl jsem po mém telefonátu proč se nic neděje že toho mají hodně a že se mi nekdo ozve a to bylo minulý rok... jsem už z nich neštastnej, protože to asi nem´popoženu... :(


Offline kynclovic

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:daň z nemovitosti
« Odpověď #8 kdy: 23. 09. 2019, 20:49:02 »
Ale u bytu to jsou jenom dva roky, ne? Nebo se to zprisnovalo? A plati se podle me 15 % z rozdilu


 
Platby GoPay

reklama