reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Dlouhodobý pobyt v zahraničí s otevřenou živností  (Přečteno 5675 krát)

Offline ludekhasnik

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Dobrý den,

mám dotaz ohledně dlouhodobého pobytu v zahraničí (konkrétně Nový Zéland), při kterém bych měl otevřenou živnost.

Koncem měsíce odlétám na Working Holiday Vízum na Nový Zéland, kde mám v plánu cca rok střídavě pracovat a cestovat.
Dnes jsem si však byl na Živnostenském úřadě založit Živnostenský list s tím, že si budu na Zélandu přivydělávat na Upworku (Freelancing). Úspěšně jsem dostal živnostenský list a IČO a paní úřednice mi popřála hodně štěstí na zdravotní pojišťovně a sociálním. Na zdravotní pojišťovnu jsem přišel tedy s tím, že mám založenou živnost, ale že z důvodu dlouhodobého pobytu bych se chtěl odhlásit ze zdravotního pojištění. Paní na mě nechápavě koukala a po chvíli vysvětlování, co po ní vlastně chci, mi řekla, že si vlastně není jistá, ale že pravděpodobně pokud mě odhlásí ze zdravotního pojištění, tak mi živnost automaticky zaniká. Poslala mě teda na sociální, že tam mi řeknou víc. Na sociálním mi ale řekli, že pokud nebudu činnost vykonávat na území ČR, tak ji u nás danit vlastně vůbec nemusím a že co se týká zdravotního pojištění, tak že to mi musí říct právě na zdravotní pojišťovně.

Mám teď z toho teda hlavu jak balón a upřímně netuším, jak to správně udělat, abych se nedostal do nějakých problémů. Jednoduše chci být na Novém Zélandu, přivydělávat si Upworkem a platit si pojištění na důchod. Je mi schopen někdo poradit, jak postupovat?

Mockrát děkuji za každou radu.
« Poslední změna: 03. 10. 2019, 13:09:53 od ludekhasnik »

Reklama

• Stálý člen

reklama

franta vomacka

• Host
Re:Dlouhodobý pobyt v zahraničí s otevřenou živností
« Odpověď #2 kdy: 06. 10. 2019, 14:37:54 »
Preju hodne stesti. Ja jsem pred nedavnem resil stejnou situaci a po komunikaci se zdravotni pojistovnou, cssz, financnim uradem a zivnostenskym uradem jsem dospel k nazoru, ze bude jednoduzsi se zbytecne ekonomicky nijak neangazovat (privydelavanim si na upworku, zatimco byt dlohodobe fyzicky mimo CR), protoze to za ten voser s urednikama opravdu nestoji a je to naprosta ztrata casu. Tahle konkretni situace je totiz neco cemu vubec nerozumi (vypadavate totiz z jejich zabehlych skatulek), na kazdym urade vam budou rikat bud protichudne informace nebo ze zrovna to a to je mimo jejich kompetenci, plus ohaneni se ruznyma paragrafama, u kterych jsem casto zjistil, ze s mym puvodnim dotazem vlastne vubec nesouvisely. Taky si dejte pozor na danovy priznani a hlavne si ujasnete, kde mate danovou rezidenci (zadrhel je totiz v tom, ze financni rok pro fyzicke osoby je na novym zelandu od 1. dubna, zatimco u nas od 1. ledna). Uz jenom s timhle zamotate ceskymu financnimu uradu hlavu). A taky vezte, ze probiha komunikce mezi financnimy urady CR a NZ, a oni si mezi sebou vymenuji informace, tim jsem si 100% jistej.

Offline ludekhasnik

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Re:Dlouhodobý pobyt v zahraničí s otevřenou živností
« Odpověď #3 kdy: 15. 10. 2019, 16:37:30 »
No tak po nekonečném obvolávání a obcházení všemožných i vše"NE"možných úřadů a poboček jsem dospěl ke dvou možným variantám:

1. Ponechat živnost aktivní i v zahraničí a řádně platit soc. a zdrav. - při dlouhodobém pobytu v zahraničí (déle jak 6 měsíců) mimo Evropskou Unii je možno mít otevřený živnostenský list a platit soc. a zdrav. v ČR. V podstatě budete fungovat úplně stejně, jako byste byli na území ČR. Stejně tak je potom nutno provést roční přiznání příjmů a řádně zdanit.

2. Živnost pozastavit a odhlásit se ze zdravotního pojištění - při dlouhodobém pobytu v zahraničí je možno se ze zdravotního pojištění odhlásit. V případě živnostníků tím však automaticky zaniká i živnostenská činnost.

Suma Sumárum, je tedy na zváženou, která z možností se vám vyplatí. Zda si vyděláte (v mém případě na Upworku) tolik, že se vám placení zdrav. a soc. vyplatí, nebo zda živnost pozastavíte a budete si vydělávat "normální" prací.

Jako třetí potencionální možnost ještě vidím si pozastavit živnost, a přesto si na Upworku přivydělávat. Upwork není nijak propojen s Českým Živnostenským Úřadem, takže ho stačí nakrmit vašim TAX Number (IČO), poté živnost pozastavit a na Upworku vesele vydělávat a modlit se, že si vás nikdo nevšimne  8) Tohle ovšem nedoporučuji a já osobně bych do toho nešel.

Snad tímto příspěvkem pomůžu aspoň pár lidem objasnit zdánlivě neobjasnitelné  ;)

« Poslední změna: 15. 10. 2019, 17:39:03 od ludekhasnik »

Platby GoPay

reklama