reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Uplatnění úroků - budova s číslem evidenčním  (Přečteno 1140 krát)

Offline Liucinka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Dobrý den,

chtěla bych se jen zeptat na jednu věc. Uplatňuji již pátým rokem slevu na dani z hypotečního úvěru - úvěr se týká rekreačního objektu s číslem evidenčním. No a teď mi jeden známý řekl že musí vrátit finančnímu úřadu zpět peníze, že se nejedná o objekt s číslem popisným. Objekt celoročně využívám k bydlení. Mám obavu aby na mě nenastoupili. Nemohu se dohledat přímých informací. Pouze jsem pochopila, že nemusím mít trvalé bydliště hlášené na této adrese i když tu slevu uplatňuji na tento objekt. Budu moc ráda když mi poradíte jak to s tím je. Zda se mám ozvat sama nebo se poradit co popřípadě jim doložit nebo tak.Neměl jste s tím někdo zkušenosti? Moc děkuji.Lucie

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Lada

  • Host
Re:Uplatnění úroků - budova s číslem evidenčním
« Odpověď #1 kdy: 10. 10. 2019, 09:44:46 »
Nárok na odečet úroků z úvěru ze základu daně máte podle zákona pouze tehdy, pokud ten úvěr použijete na "financování bytových potřeb".

Co konkrétně se považuje za bytovou potřebu, to upravuje Zákon o dani z příjmů, § 15, odstavce (3) a (4). Je to např. koupě domu, přestavba bytu apod. pro účely bydlení svého vlastního nebo svých rodinných příslušníků. V podstatě se jedná o to, že ten objekt, na který jste si vzala úvěr a uplatňujete si z něj odečet úroků, musíte používat k trvalému bydlení (tj. nikoli bydlení jen občasnému, příležitostnému). Nemůže to tedy být rekreační chata, kterou používáte pouze k občasné rekreaci (třeba tam jezdíte jen na víkend nebo v létě na dovolenou) nebo třeba byt, které pronajímáte cizí osobě.

Kromě rodinných domů a bytů jsou v § 15 odst. (3) uvedené i "jednotky, které nezahrnují nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru". Přijde mi, že pod tuto definici by se měla vejít jakákoli stavba používaná k trvalému bydlení. O tom, jestli daný objekt musí mít číslo popisné, nebo stačí číslo evidenční, se v daném § nic nepíše. Trvalé bydliště v tom objektu opravdu nahlášené mít nemusíte, hlavní je skutečný stav věci - tedy zda tam skutečně fyzicky bydlíte.

Pokud tedy objekt, který běžně druzí lidé využívají pouze k rekreaci, vy používáte ke svému trvalému bydlení (namísto domu či bytu), přijde mi, že by to mělo být v pořádku a zákonná podmínka by měla být splněna. Ovšem nejsem studovaný právník ani zaměstnanec finančáku.


Lucie

  • Host
Re:Uplatnění úroků - budova s číslem evidenčním
« Odpověď #2 kdy: 10. 10. 2019, 14:40:10 »
Děkuji moc. Jste velmi hodný. Ano bydlím tu už 5-6 let a je to zděná chata již přizpůsobená k celoročnímu pobytu. A právě je tu případ toho mého známého, kterému to vrátily po třech letech ať to doplatí zpátky a ještě s penálem. Užívá to také k trvalému pobytu-celoročně. Dá se proti tomu nějak bránit, když se FÚ takto rozhodne? Člověk z toho má teď akorát divný pocit. Pořídí si "levné" bydlení, protože na dnešní dobu na více nedosáhne (pokud tedy nemá příjem ředitele), svépomocí si to upraví, popřípadě dostaví a pak má za zády finanční úřad.
S pozdravem
Lucie


 
Platby GoPay

reklama