Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Daň z prodeje zděděné nemovitosti  (Přečteno 20084 krát)

Offline huby

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Daň z prodeje zděděné nemovitosti
« kdy: 14. 10. 2019, 11:10:42 »
v dubnu 2019 jsme zdělili nemovitost za 1,6 milionu dle znaleckého posudku (nepřímá skupina). Prodávat ji budeme v lednu 2020 za cenu 2,2 milionu i s vybavením.
Makléřovi který stanovil posudek jsme řekli, že vybavení je ale naše (bydlíme tam 30 let) proto byla cena stanovena na 1,6 milionu za nemovitost.

Zajímá mě, když budeme prodávat byt v jaké výší bude určena daň, a zda můžeme požádat o nový znalecký posudek jelikož tam bude započítáno i naše vybavení. Hodnota je vlastně tedy vyšší při prodeji než při dědictví jelikož to prodáváme s našim vybavením.
Prodej leden 2020, původní znalecký posudek duben 2019

normálně se to stanovuje jako 2,2-1,6=0,6*15% tj. 90 000
my ale byt prodáváme s vybavením a jeho hodnota je určitě 2 miliony. Můžeme požádat o nový znalecký posudek?
Kdyby ano a stanovil by cenu třeba 2,1 tak daň by byla jen 15 000?

zároveň veškeré peníze z prodeje zděděného bytu budou účelně vynaložené na rekonstrukci zděděného RD se zajištěním bytových potřeb zděděného RD

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


crespo

  • Host
Re:Daň z prodeje zděděné nemovitosti
« Odpověď #1 kdy: 15. 10. 2019, 18:35:16 »
Mne prijde ferove, pokud nekdo bezpracne ziska majetek za nekolik milionu, aby z nej pri prodeji zaplatil dan. Porad mu hodne zbyde. Naopak snaha se tomu vyhnout mi prijde nemoralni.


Jarmila

  • Host
Re:Daň z prodeje zděděné nemovitosti
« Odpověď #2 kdy: 22. 10. 2019, 08:33:10 »
Do tohoto bych teda nešla. Máte na mysli patrně daň z příjmu, která se platí, pokud nemovitost NEVLASTNÍTE po dobu 5 let (nebo pokud jste v ní neměl 2 roky trvalý pobyt. Ale pozor, Vy tam asi trvalý pobyt máte, ale NEVLASTNIL jste ji, ale zdědil. Takže podle mne se na Vás daň z příjmu vztahuje!! Já ale nejsem daňař, na toto bych se radši zeptala přímo na berňáku).

Viz: Zákon 586/1992 Sb., zákon o daních z příjmů, § 4 a další
Daň z příjmu,pokud se na vás nevztahuje osvobození, by v tomto případě byla 15%, tedy při ceně nemovitosti 1,6 mega je daň = 1.6 x 0,15 = 240.000,- Kč! To bych teda já osobně prodávala poněkud později, ta sankce je dost drastická.

No, a vybavení bych prodávala zvlášť, aby kupujícímu nezvýšilo daň z nabytí nemovitosti (která v tomto případě činí 4% z 1.6 mega, tj. 64.000,- Kč). Z prodeje movitých věcí se žádná daň neplatí.


Daňař

  • Host
Re:Daň z prodeje zděděné nemovitosti
« Odpověď #3 kdy: 01. 11. 2019, 15:20:15 »
Já bych vám třeba i rád poradil, protože jsem odborník, ale neudělám to - píšete o makléři, tak ať maká, ať něco umí, než jen vybírat nehorázné provize... A když už máte bezpracný zisk a makléř je diletant, což takhle si zaplatit daňového poradce? I daňoví poradci musejí něco žrát. To není vulgarita, to je narážka na paní Zázvorkovou: A skláři nebudou mít co žrát!


 
Platby GoPay