reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: daňové přiznání - příjem ze zahraničí  (Přečteno 405 krát)

Offline hrach.lenka

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
daňové přiznání - příjem ze zahraničí
« kdy: 13. 02. 2020, 12:18:50 »
Dobrý den,
mám dotaz ohledně zpracování daňového přiznání. Jedná se o situaci, kde jsem v květnu řádně ukončila VŠ státnicemi tím pádem mi skončil status studenta. Ihned po té jsem odjela pracovat do zahraničí na studentská víza - USA, Virginie, kde jsem samozřejmě odváděla federální a státní daň (práce plavčíka). Po mém příjezdu zpět v říjnu jsem se přihlásila na pracovní úřad a od listopadu jsem nastoupila do práce. Naše mzdová účetní si bohužel se zpracováním mého daňového přiznání neví rady. Jediná její odpověď byla, že si daňové přiznání musím podat sama a odnést si jej na FÚ. Chápu tedy správně, že je tento příjem z USA třeba zahrnout do daňového přiznání i v ČR  a daně odvedené v USA si od daňové povinnosti z ČR odečíst a to dvěma formami, buď to zápočtem nebo vynětím. Chtěla bych proto vědět jaké papíry je zapotřebí vyplnit či doložit, nebo jak v tomto případě postupovat.

Děkuji za odpověď.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:daňové přiznání - příjem ze zahraničí
« Odpověď #1 kdy: 14. 02. 2020, 09:10:53 »
Myslím, že vám nevznikla povinnost podat daňové přiznání, protože jste v roce 2019 měla příjem pouze ze zaměstnání (předpokládám, že práci plavčíka jste v USA vykonávala coby zaměstnanec nějaké tamní firmy), přičemž Vaše pracovní poměry se navzájem nepřekrývaly.

Samozřejmě, že můžete podat daňové přiznání dobrovolně, pokud chcete. Možná by se vám vrátila nějaká daň, kterou vám strhli ze mzdy za listopad a prosinec. Pokud se rozhodnete daňové přiznání přece jen podat, musíte do něj zahrnout své celosvětové příjmy za ten rok (tj. i ty z USA), takže by to chtělo nějaké potvrzení o příjmu z USA. V ČR bývalý zaměstnavatel vystavuje formulář Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti - jak to ale mají v USA, to netuším. Zkuste kontaktovat váš místně příslušný finanční úřad, ke kterému budete to přiznání podávat, ať vám oni řeknou, jaké přesně od vás budou chtít k tomu daňovému přiznání přílohy.

Platby GoPay

reklama