reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Vysvětlíte mi někdo paušální výdaje novému ŽS prosím  (Přečteno 1171 krát)

Offline lopasik

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Ahoj, byla mi nabídnuta práce programátora. Poprvé bych pracoval na ŽS. Domlouvali jsme se na finančním ohodnocení a také, zda-li zvolit HPP nebo ŽS.

Argument pro ŽS byl následující (v obojím případě je hrubá mzda 80k):
Pokud bych byl na HPP, stál bych zaměstnavatele 107k, hrubá mzda by byla 80k, a čístýho bych dostal 53k
Pokud bych byl na ŽS, stál bych zaměstnavatele 80k, hrubá mzda by byla 80k, a "čistýho" bych dostal 70k.

V řádku výše dávám slovo čistýho do uvozovek protože tak mi to bylo předloženo, nevím proč a moje negramotnost v ohledu práce na IČO mi v pochopení oněch uvozovek, kterými to slovo zaměstnavatel obklopil, moc nepomáhá.

Takže pokud bych byl na HPP, pak by byla ztráta financí na obou stranách ve výsledku 27k (107 - 80)+ 17k? (70 - 53) Tzn 44k?

Argument k tomu, proč ta ztráta na mojí straně mezi hrubou a čistou není taková je, že bych uplatnil tzv. "60% výdajový paušál" Načet jsem si o výdajových paušálech informace: proč 60%, že v tom sou určitý hranice a že 60% zrovna padne do mojí hranice. Že se mi to jako programátorovi hodí protože nemám defakto žádný výdaje. Ale co to k čertu ten výdajový paušál vlastně je? Je to čistě jenom alternativa k výdajům, zadarmo, nemusím nic dokazovat atd.? To je to tak snadný? Prosím vysvětlil byste mi někdo, jak to s těmi paušálními výdaji je. Protože rozdíl 44k mezi ŽS a HPP s 80k hrubou mzdou se mi zdá fakt podivný.

Děkuju!

Reklama

• Stálý člen

reklama

Jarmila

• Host
Re:Vysvětlíte mi někdo paušální výdaje novému ŽS prosím
« Odpověď #1 kdy: 28. 02. 2020, 00:48:08 »
To je jednoduchý. Výdajový paušál je dán zákonem. Já takto pracuju taky. Můj jediný výdaj je internet (330,- Kč, platí "zaměstnavatel", ale používá to celá rodina, když jsme doma 3 OSVČ, co pracujeme na PC). Výdaje na telefon prakticky nemám, máme maila, že. Takže výdajový paušál mi zůstává v kapse. Ale pozor: nemám placenou dovolenou a prakticky ani nemoc. Proto výdajový paušál, co mi zůstává v kapse, nesmím probendit, ale musím si vytvořit rezervu právě pro tyto případy. Rozdíl oproti zaměstnaneckému poměru je skutečně propastný.
Ale pozor: jsou povolání, kde je ten paušál přijatelný a výdaje se blíží k paušálu. To jsou třeba řemeslníci a paušálem 80%. paušál slouží k tomu, aby nemuseli evidovat každý přiblblý výdaj, třeba nůž do hoblíku za 100,- Kč. Já si teda případné výdaje eviduju, ale je to proti paušálu jen zlomek výdajů.
U Vás bych si tipla, že na tom budete podobně, PC můžete mít od zaměstnavatele, takže byste mohl mít jediný výdaj, a to na připojení k internetu. Počítám, že se vejdete do pětistovky měsíčně, to to jsem to hodně přestřelila.

Platby GoPay

reklama