reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Práce z Čech pro Kanadskou firmu.  (Přečteno 1159 krát)

Offline Verbass

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Práce z Čech pro Kanadskou firmu.
« kdy: 26. 02. 2020, 04:57:55 »
Zdravím,chtěl bych po návratu z Kanady na dálku pokračovat v práci (zpracování projektové/výrobní dokumentace).  Otázka zní jaký bude nejvhodnější způsob. Napadlo mě jako OSVČ, nebo založit s.r.o. a vystavovat faktury do Kanady. Další věc, jak je to s daněmi budu muset platit jak Kanadské tak i České daňe? Zatím jsem ve fázi zjišťování informací ohledně legislativy a jestli se to vůbec vyplatí dělat si s tím starosti, tedy aby mi vůbec něco zbylo po veškerých srážkách . Jsem v tomhle směru úplný nováček. Budu vděčný za jakékoliv info.
Děkuji

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Práce z Čech pro Kanadskou firmu.
« Odpověď #1 kdy: 26. 02. 2020, 05:34:11 »
Na tohle bych doporučil si vzít daňového poradce, protože to není úplně jednoduché. Obecně platí, že při pobytu v ČR více než 180 dní v roce je nutné zde danit i zahraniční příjmy, nicméně u zemí, se kterými máme podepsanou dohodu o zamezení dvojího zdanění (což asi Kanada bude), je možné započíst daně zaplacené v Kanadě. Také pozor na to, že při fakturaci do zahraničí může vzniknout povinnost být plátcem DPH i když jinak nedosáhneš objemů, kde je to běžně povinné pro fakturaci jen v rámci ČR.

Pokud takto pracuješ déle, možná stojí za to zauvažovat, jestli by se nevyplatilo být normálním (kanadským) zaměstnancem s pozdějším nárokem na (kanadský) důchod.

V tomhle případě bych opravdu obětoval pár tisícovek a řešil s daňovým poradcem, protože u mezinárodních dohod existuje spousta specialit a výjimek - a neznalost neomlouvá: https://decinsky.denik.cz/zpravy_region/lodnici-dluzi-na-danich-stat-jim-je-nechce-odpustit-20181229.html

Jarmila

• Host
« Odpověď #2 kdy: 28. 02. 2020, 00:25:57 »
Pracuju jako OSVČ pro německou formu. Normálně fakturuju a normálně podávám daňové přiznání. Jsem de facto OSVČ-švarcák, ale je to jako "švarc" absolutně nepostižitelné, protože "zaměstnavatel" nemá v ČR pobočku. Zaměstnancem v DE být nemůžu, protože to firma nechce, měla by vyšší náklady.
Plusy: mám svobodu, můžu si práci rozvrhnout podle svého a dělat ji třeba o půlnoci nebo o Velikonočním pondělí, je to každému šumafuk.
Můžu pracovat odkudkoli, pracovala jsem takto i z Emirátů (akorát mi tam kleknul počítač, což byla teda lahůdka). Můžu si i oproti zaměstnanci víc vydělat a víc mi zbude, protože jako zaměstnanec jsem měla velké odvody.
A teď ty nevýhody: neplacená dovolená. Prakticky neplacená nemoc. Sice si platím nemocenskou, ale to, co bych dostala v případě nemoci, je směšné. Musím si tedy z toho, co mi zbývá oproti zaměstnaneckému poměru, dělat průběžně finanční rezervu. Já tedy daním paušálem, 60%. Vzhledem k tomu že prakticky nemám žádné náklady (telefonuju minimálně, náklady na net mi "zaměstnavatel" hradí, PC mám s firemními programy taky gratis), tak mi těch peněz oproti zaměstnaneckému poměru zbývá podstatně víc. Já jsem je ovšem neprobendila, ale věnovala na zakoupení investičního bytu (t.j. na pronájem). Až byt splatím, bude z toho jakýs takýs téměř pasivní příjem. Není to žádný vejvar, na vejvar bych těch bytů musela mít víc a dneska šly ceny bytů dost podstatně nahoru, ale nějakou tu kačku to hodí.
Takže asi tak.   

Puppy

• Host
« Odpověď #3 kdy: 28. 02. 2020, 08:55:25 »
Na tohle jedině daňového poradce, navíc se specializací na daňové právo dané země. Dohoda o zamezení dvojího zdanění sice bude, ale ta může mít plno vyjímek a záludností pro konkrétní obor činnosti. Ten může navíc vyžadovat doložení odborné způsobilosti a další byrokratické úkony.

Podíval bych se na to z jiného úhlu, je nějaký důvod setrvávat v ČR?

Platby GoPay

reklama